• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Vietnam objavil nový variant koronavírusu, hybrid sa môže šíriť ľahšie ako iné mutácie

Vietnam objavil nový variant koronavírusu, hybrid sa môže šíriť ľahšie ako iné mutácie

Vietnam objavil nový variant koronavírusu, ktorý je hybridom mutácií, ktoré sa prvýkrát vyskytli v Indii a vo Veľkej Británii. Minister zdravotníctva Nguyen Thanh Long v sobotu uviedol, že vedci identifikovali tento variant pri skúmaní genetickej výbavy vírusu u niektorých nedávno infikovaných pacientov.

Vírusy podliehajú zmenám takmer neustále

Ako ďalej dodal vietnamský minister zdravotníctva, laboratórne testy naznačujú, že sa môže šíriť ľahšie ako iné mutácie koronavírusu a pravdepodobne spôsobil nedávny prudký nárast potvrdených prípadov vo Vietname.

Nové varianty koronavírusu vedci zaznamenávajú prakticky od prvého zistenia vírusu pred viac ako rokom v čínskom meste Wu-chan. Podľa odborníkov je normálne, že vírusy pri reprodukcii a šírení populáciou podľahnú menším zmenám.

Vietnam pandémii odolával

Niektoré mutácie, napríklad mutácie v líniách variantov Spojeného kráľovstva alebo Juhoafrickej republiky, však môžu spôsobiť, že vírus bude infekčnejší a v niektorých prípadoch dokonca smrteľnejší. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oficiálne eviduje štyri mutácie – okrem britskej a juhoafrickej aj indickú a brazílsku.

Vietnam dlho vynikal v boji s koronavírusom. Do začiatku mája zaznamenal iba viac ako 3100 potvrdených prípadov a 35 súvisiacich úmrtí. V priebehu tohto mesiaca však krajina potvrdila viac ako 3500 nových prípadov a ďalších 12 úmrtí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie