• Dnes je: Štvrtok 13. mája 2021 meniny má Servác

Video: Pozemné sily Turecka postupujú proti Kurdom v Sýrii, stíhačky zasiahli desiatky cieľov

Video: Pozemné sily Turecka postupujú proti Kurdom v Sýrii, stíhačky zasiahli desiatky cieľov

Turecká invázia na severovýchode Sýrie sa začala v stredu.

10.10.2019 (Webnoviny.sk) - Pozemné sily Turecka naďalej postupujú proti kurdským bojovníkom v Sýrii. Vo štvrtkovom stanovisku to oznámilo turecké ministerstvo obrany.

Žiadne detaily o ofenzíve neposkytlo, zdieľalo však krátke video svojich jednotiek v akcii. Ministerstvo tiež uviedlo, že turecké stíhačky a delostrelectvo od začiatku ofenzívy zasiahli 181 cieľov východne od rieky Eufrat.

Odsúdenie invázie

Turecká invázia na severovýchode Sýrie sa začala v stredu po tom, čo oblasť opustili americkí vojaci a vydláždili tak cestu tureckému útoku na Kurdov, teda vlastných spojencov.

Turecko tvrdí, že chce v sýrskom pohraničí vytvoriť "bezpečnú zónu" a vytlačiť odtiaľ kurdské milície, aby tam mohlo repatriovať okolo dva milióny sýrskych utečencov, ktorí sa stále nachádzajú na jeho území. Invázia si však vyslúžila odsúdenie na celom svete.

Orientácia na Moskvu

Turecko je členskou krajinou NATO, no v posledných rokoch sa od svojich spojencov v mnohých smeroch vzďaľuje. Prezident Recep Tayyip Erdogan čoraz častejšie vykresľuje západné krajiny ako nepriateľa a začína sa viac orientovať na Moskvu, a to aj vo vojenskej oblasti, čo ostatní členovia NATO označujú za hrozbu.


Kurdov Erdogan dlhé roky označuje za teroristov. Práve sýrski Kurdi podporovaní USA pritom zohrali kľúčovú rolu pri porážke teroristickej organizácie Islamský štát v Sýrii.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie