• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Viac než polovica Slovákov považuje verejnú správu v štáte za pomalú, prieskum Európanov ukázal témy ktoré je potrebné riešiť

Viac než polovica Slovákov považuje verejnú správu v štáte za pomalú, prieskum Európanov ukázal témy ktoré je potrebné riešiť

Prieskumu sa zúčastnilo 25 631 respondentov z 27 členských štátov Únie.

12.5.2023 (SITA.sk) - Viac než polovica Slovákov, 57 percent, považuje verejnú správu v štáte za pomalú. Vyplýva to z rýchleho Eurobarometra, ktorý uskutočnili telefonicky od 3. do 18. apríla. Zúčastnilo sa na ňom 25 631 respondentov z 27 členských štátov Únie.

Názor Slovákov

Menej byrokratická by verejná správa mala byť podľa 60 percent respondentov na Slovensku. Bezmála 80 percent z nich si myslí, že reformy sú najväčšmi potrebné v oblasti verejného zdravotníctva. Ďalších 60 percent sa priklonilo k tomu, že takouto oblasťou je školstvo a vyše 40 percent si myslí, že je to oblasť rodiny, bývania a sociálnej ochrany.

Podľa 44 percent Slovákov by Európska únia (EÚ) mohla svojim členským štátom poskytnúť finančnú podporu na reformy a o percento menej opýtaných si myslí, že by im mohla pomôcť pri kreovaní a výkone reforiem poznatkami a odbornými znalosťami. Viac ako 40 percent slovenských respondentov je tiež toho názoru, že únia by mohla posilniť výmenu overených postupov medzi svojimi členmi.

Európania sa zhodujú

Tento názor zdieľa 42 percent Európanov. To, že by EÚ mohla členským štátom poskytovať finančnú podporu, a tiež poznatky a odborné znalosti na reformy si myslí zhodne po 34 percent respondentov z EÚ. Podľa viac ako 30 percent opýtaných Európanov by únia mohla členským štátom pomáhať aj so zlepšovaním zručností a kompetencií v ich verejnej správe.

Vyše 45 percent respondentov zastáva názor, že verejná správa v ich štáte je pomalá, zložitá a zaťažujúca. Viac než polovica opýtaných súhlasí s tým, že na zvýšenie dôvery vo verejnú správu by mala byť menej byrokratická a 44 percent uviedlo, že by mala byť aj transparentnejšia. Potrebu reforiem vnímajú Európania najviac v oblasti verejného zdravotníctva, ktorú uviedlo 56 percent z nich, a tiež v oblasti vzdelávania, ktorú uviedla polovica respondentov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie