• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

Viac než dve tretiny zaočkovaných Slovákov by si dali pichnúť aj tretiu dávku, očkovanie detí podporuje málokto

Viac než dve tretiny zaočkovaných Slovákov by si dali pichnúť aj tretiu dávku, očkovanie detí podporuje málokto

Čo sa týka očkovania detí vo veku od 5 do 11 rokov, ochota zaočkovať ich proti ochoreniu COVID-19 bola u opýtaných veľmi nízka.

Slováci zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa k tretej dávke vakcíny stavajú pozitívne.

Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na Hrane televízie Joj. Viac ako dve tretiny opýtaných uviedli, že by sa nechali preočkovať.

Iba 4,1 percent z celkovo tisíc opýtaných Slovákov, ktorí sa v dňoch 13. až 15. septembra tohto roka prieskumu zúčastnili uviedlo, že by nechali proti koronavírusovej infekcii zaočkovať aj svoje dieťa vo veku 5 až 11 rokov.

Ochota stúpa so vzdelaním

V súvislosti s treťou dávkou vakcíny, ktorú Ministerstvo zdravotníctva SR povolilo pred týždňom, sa viac ako 40 percent účastníkov prieskumu vyjadrilo v zmysle, že by sa určite dali zaočkovať a necelých 27 percent uviedlo, že by sa asi nechalo zaočkovať.


Celkovo tak pozitívny postoj k tretej dávke zaujali viac ako dve tretiny zaočkovaných respondentov.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že zaočkovať by sa nechalo viac mužov ako žien a ochota očkovať sa treťou dávkou stúpa na základe výšky dosiahnutého vzdelania.


Zároveň sa ukázalo, že k preočkovaniu treťou dávkou inklinujú viac mladší ľudia vo veku 18 až 33 rokov a starší respondenti vo veku 66 a viac rokov.

Väčšina rodičov je proti

Čo sa týka očkovania detí vo veku od 5 do 11 rokov, ochota zaočkovať ich proti ochoreniu COVID-19 bola u opýtaných veľmi nízka.


Iba o niečo viac ako štyri percentá účastníkov prieskumu by nechali svoje dieťa v tomto veku určite zaočkovať a iba 9,5 percent by ho nechalo asi zaočkovať.

Kladný postoj tak spolu vyjadrilo necelých 14 percent respondentov, čo je menej ako šestina všetkých opýtaných rodičov vo veku od 5 do 11 rokov.


Ľudia, ktorí nemajú deti v určenej vekovej kategórii, sa k očkovaniu stavajú pozitívnejšie. Určite s ním súhlasilo viac ako 10 percent opýtaných, a skôr s očkovaním súhlasilo necelých 18 percent.

Očkovaní rodičia podporujú očkovanie detí

Prieskum zároveň odhalil, že tí rodičia detí vo veku 5 až 11 rokov, ktorí s očkovaním súhlasia, sú výhradne očkovaní.


Medzi ostatnými účastníkmi prieskumu sa vyskytlo len nízke percento ľudí, ktorí by súhlasili s očkovaním detí, aj keď sami očkovaní nie sú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie