• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Viac ako štvrtina ľudí, ktorá prekonala COVID-19, sa ani po 6 až 8 mesiacoch úplne nezotavila

Viac ako štvrtina ľudí, ktorá prekonala COVID-19, sa ani po 6 až 8 mesiacoch úplne nezotavila

Cieľom lekárov je momentálne hlavne dosiahnuť to, aby bol každý jednotlivec schopný opäť sa zapojiť do bežného života. Liečba je však náročná a dlhodobá, pomôcť by mohli rehabilitácie a kúpeľné pobyty.

Napriek tomu, že slovenskí lekári momentálne nebojujú o život pacientov s ochorením COVID-19, chodia k nim tisíce ľudí, ktorí majú kvôli koronavírusovej infekcii doteraz zdravotné problémy.

Ich diagnóza znie dlhý COVID a podľa najnovšej štúdie švajčiarskych vedcov trápi viac ako štvrtinu ľudí, ktorí prekonali akútnu infekciu, ešte aj po šiestich či dokonca ôsmich mesiacoch.

Medzi najčastejšie dlhotrvajúce príznaky dlhého COVIDu patria únava, dýchavičnosť a depresie. Tieto symptómy pacientom komplikujú bežný život, často nie sú schopní vykonávať bežné činnosti.

Únava, dýchavičnosť a depresia

Švajčiarskej štúdie sa zúčastnilo celkovo 431 ľudí, u ktorých bola medzi 27. februárom 2020 a 5. augustom 2020 potvrdená infekcia vírusom SARS-CoV-2. Účastníci boli obyvateľmi kantónu Zürich.


Každý z nich vyplnil elektronický dotazník o svojich zdravotných problémoch, ktorý sa sútredil na tri oblasti. Vedci sa v ňom zamerali na celkovú úroveň zotavenia po ochorení, na príznaky a na zdravotné záznamy.

Skúmali aj údaje o sociodemografickom statuse účastníkov, súbežných diagnózach, rizikových faktoroch a skúsenostiach z prvotnej infekcie, ako uvádza stránka Medical News Today.


Štúdia používala pri zhromažďovaní údajov niekoľko hodnotiacich škál, vrátane tej na hodnotenie únavy, úrovne dyspnoe, teda dýchavičnosti a 21-bodovú škálu depresie, úzkosti a stresu.

6 až 8 mesiacov po

Prevažná väčšina účastníkov štúdie, konkrétne až 89 percent, mala príznaky aj počas obdobia prvotnej infekcie. Celkovo 19 percent bolo hospitalizovaných kvôli ochoreniu COVID-19, v priemere strávili v nemocnici sedem dní.

O čosi viac ako štvrtina účastníkov po šiestich až ôsmich mesiacoch od prvotnej infekcie uviedla, že sa z ochorenia COVID-19 úplne zotavili. Avšak 26 percent uviedlo, že sa úplne nezotavili ani po šiestich až ôsmich mesiacoch.


Celkom 55 percent účastníkov uviedlo, že pociťovali únavu, 25 percent dyspnoe, teda dýchavičnosť a 26 percent malo príznaky depresie. Až 40 percent muselo po mesiaci od prvotnej infekcie navštíviť praktického lekára kvôli problémom po COVIDe.

Dlhá liečba

Hlavný autor štúdie doktor Milo A. Puhan, epidemiológ z univerzity v Zürichu, na základe týchto výsledkov zhodnotil, že „dlhý COVID ovplyvňuje rôznych ľudí rôznymi spôsobmi“.

Aj keď odborníci z celého sveta momentálne skúmajú všetky následky, ktoré koronavírus v tele zanecháva, stále nemajú jednoznačné odpovede. Dlhý COVID však rozhodne netreba podceňovať.


Cieľom lekárov je momentálne hlavne dosiahnuť to, aby bol každý jednotlivec schopný opäť sa zapojiť do bežného života. Liečba je však náročná a dlhodobá, pomôcť by mohli rehabilitácie a kúpeľné pobyty.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie