• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Veterná energetika na Slovensku naberá netransparentný a diskriminačný smer, SAPI upozornila na konflikt záujmov

Veterná energetika na Slovensku naberá netransparentný a diskriminačný smer, SAPI upozornila na konflikt záujmov

ČEZ pritom aktívne investuje do veternej energetiky. Napríklad v Nemecku má vo svojom portfóliu veterné elektrárne s inštalovaným výkonom vyše 133 MW, v Turecku prevádzkuje kapacitu s výkonom 28,2 MW a veterné elektrárne prevádzkuje aj v Českej republike.

Rozvoj veternej energetiky na Slovensku naberá netransparentný a diskriminačný smer. Pravidlá na zjednodušenie procesu výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, totiž podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ. SAPI na tento konflikt záujmov upozornila Ministerstvo hospodárstva SR aj Úrad vlády SR.

Spoluvlastník veterných parkov

Ako vysvetľuje, vláda prípravou opatrení na urýchlenie rozvoja veternej energetiky poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS). V tej má 49-percentný podiel práve český ČEZ.

Energetický gigant sa navyše stane cez svoj podiel v tejto spoločnosti automaticky aj spoluvlastníkom budúcich veterných parkov v akceleračných zónach.

„Je vysoko netransparentné a neštandardné, ak vláda prípravou štátnych pravidiel pre rozvoj veternej energetiky a prípravu go-to zón poverí spoločnosť, v ktorej má polovičný podiel aj veľký energetický hráč a zároveň investor v oblasti veternej energetiky,“ upozornil výkonný riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Úlohou JESS-u bude určiť dve lokality pre go-to zóny veternej energetiky. V nich by mali vyrásť veterné elektrárne s inštalovaným výkonom okolo 300 MW, pričom v nich štát avizoval jednoduchší proces povoľovania pre investorov.

Skorší prístup ČEZ-u

Úlohou JESS-u bude okrem toho aj príprava metodiky pre výstavbu veterných parkov aj v iných lokalitách mimo go-to zón. Skorší prístup ČEZ-u, ako akcionára JESS-u, k takýmto informáciám v porovnaní s inými investormi je podľa SAPI zásadným konfliktom záujmov, keďže uľahčuje výber lokalít pre prípravu veterných parkov.


„S predstihom viete, v ktorých lokalitách sa zamerať na prípravu projektov. Viete, kde hľadať pozemky na prenájom alebo kúpu, viete, kde budú menšie prekážky pri povoľovacom procese vášho projektu,“ zdôraznil Karaba.

JESS má nastaviť pravidlá

ČEZ pritom aktívne investuje do veternej energetiky. Napríklad v Nemecku má vo svojom portfóliu veterné elektrárne s inštalovaným výkonom vyše 133 MW, v Turecku prevádzkuje kapacitu s výkonom 28,2 MW a veterné elektrárne prevádzkuje aj v Českej republike.


Zásadný problém vidí SAPI aj v tom, že ČEZ sa cez svoj podiel v JESS-e stane aj akcionárom spoločností, ktoré budú v týchto dvoch go-to zónach prevádzkovať veterný park.


„JESS má nastaviť pravidlá pre výber investorov v go-to zónach, dokonca ich aj vybrať a zazmluvniť. Navyše sa stane, a cez svoj podiel v JESS-e aj český ČEZ, automaticky aj akcionárom týchto veterných parkov,“ objasnil Karaba. Český gigant teda bude mať nárok aj na 49-percent zo zisku z prevádzky parkov v go-to zónach, ktorý si cez svoj podiel vyplatí JESS.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie