• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Verejný priestor pred rokom 1989 a dnes: Má slúžiť len politikom?

Verejný priestor pred rokom 1989 a dnes: Má slúžiť len politikom?

Dobrý verejný priestor by mal byť integrovaný do každodenného života, mal by „zavadzať“ pri prechode za dennými povinnosťami.

Verejný priestor sa narodil ešte v starovekom Grécku, keď sa ľudia zhromažďovali v Agore a prerokúvali politické záležitosti štátu.

Vždy mal rád udalosti.

Na svojom asfaltovom povrchu dokázal hostiť masy, rodila sa na ňom demokracia, politické zmeny a revolúcie. Bol svedkom dramatických verejných popráv, inkvizičných rozsudkov, aj pálenia kníh, ktoré malo potlačiť slobodu prejavu.

Genius loci každého mesta

Dnes skôr evokuje relax, zábavu, spája oddych s architektonickými výhľadmi a odráža atmosféru miesta. Úlohou architekta je spojiť ľudí s týmto priestorom, navrhnúť ho tak, aby poskytoval zázemie pre organizovanie kultúrnych stretnutí, podujatí, aby spájal ľudí s rôznymi záujmami a hodnotami.


Jedným z príkladov je bratislavské Námestie slobody, na ktorom v časoch pred rokom 1989 rozmiestnili architekti fontánu a mobiliár tak, aby nemohlo slúžiť na hromadné akcie, ktorými by vtedajší politický systém manifestoval svoju moc.


Ako vysvetľuje architekt, verejné priestranstvá majú z princípu slúžiť všetkým bez obmedzení. „Ich kvalita odzrkadľuje to, ako spoločnosť vníma zdieľané hodnoty, priestory, čas. Investovaním do nových verejných priestranstiev a revitalizáciou existujúcich sa kultivuje nielen ich fyzická podoba, ale

skrz to, že budú poskytovať priestor pre to, aby sa v nich ľudia pohybovali, stretávali a niečo spolu zažívali, sa kultivuje aj občianska spoločnosť,“ hovorí Peter Lényi zo slovenského ateliéru 2021 architekti.

Verejný priestor by mal byť otvorený pre každého

Dobrý verejný priestor by mal byť integrovaný do každodenného života, mal by „zavadzať“ pri prechode za dennými povinnosťami. Mal by budovať komunitu, spájať rôznych ľudí, ktorí sa v ňom ocitnú a podnecovať tak sociálnu interakciu. Kvalitný verejný priestor je zelený, vytvára priaznivú klímu mesta a prispieva k zachovaniu ekologickej rovnováhy. Jednou z jeho základných vlastností je prístupnosť, preto by mal byť otvorený pre každého. Je to akási urbánna rekreácia, v ktorej sa stretnú starší ľudia na lavičkách, deti na ihrisku, tínedžeri na promenáde.

Verejný priestor pozýva do svojej obývačky


„Na Námestí slobody sme s kolegami z ateliérov 2021 a LABAK navrhli úpravy, ktoré s rešpektom k doterajšiemu riešeniu priestoru a s rešpektom k jeho užívateľom a užívateľkám, prostredníctvom drobných fyzických úprav mieria k jeho väčšej pobytovosti a pozvaniu k bezpečnému užívaniu množstvom rôznych skupín obyvateľov a návštevníkov Bratislavy,“ pozýva architekt k takmer dokončenej revitalizácii Námestia slobody v Bratislave. Nech je verejných priestorov, ktoré budú ľudí spájať, zlepšovať atmosféru a poskytovať mestskú rekreáciu stále viac.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie