• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Verejnosť zvolila za najkrajšiu pamiatku roka kostol v Liptovskom Jáne

Verejnosť zvolila za najkrajšiu pamiatku roka kostol v Liptovskom Jáne

Víťaz si ocenenie prevezme počas slávnostného televízneho galavečera, ktorý odhalí aj mená ďalších laureátov ceny. Divákom ho prinesie Rozhlas a televízia Slovenska 8. mája večer.

Víťazom hlasovania verejnosti v 16. ročníku súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka, sa stal Kostol svätého Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne. Informoval o tom hovorca Nadácie SPP Ondrej Šebesta, ktorá je generálnym partnerom súťaže.

"Rozhodlo o tom 16.351 hlasov z celkového počtu 61.969 odovzdaných hlasov," uviedli z nadácie. Víťaz si ocenenie prevezme počas slávnostného televízneho galavečera, ktorý odhalí aj mená ďalších laureátov ceny. Divákom ho prinesie Rozhlas a televízia Slovenska 8. mája večer.

"Máme za sebou ďalší, mimoriadne úspešný ročník súťaže. Zapojil sa do nej rekordný počet 36 prihlásených národných kultúrnych pamiatok, ktoré prešli obnovou v rokoch 2021 a 2022," uviedla správkyňa nadácie Eva Guliková.Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie