• Dnes je: Nedeľa 26. septembra 2021 meniny má Edita

Verejné financie sú v katastrofálnom stave, Matovič za to viní Pellegriniho vládu

Verejné financie sú v katastrofálnom stave, Matovič za to viní Pellegriniho vládu

Rada skonštatovala, že verejné financie sú v katastrofálnom stave.

Slovensko má podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť v rámci Európskej únie najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií, avšak podľa ministra financií Igora Matoviča za to môže bývalá vláda Petra Pellegriniho.

„Rada skonštatovala, že verejné financie sú v katastrofálnom stave, no zároveň, keď si pozriete tú ich správu, tak známka rizika bola z februára 2020 a voľby boli 29. februára 2020.

Takže v takomto stave nám Peter Pellegrini odovzdal verejné financie,“ povedal v stredu pred rokovaním vlády Matovič.

Na otázku, čo s tým súčasná vláda plánuje robiť, Matovič odpovedal, že to, čo majú v programovom vyhlásení vlády. „Čiže prijať zákon o rozpočtovej zodpovednosti, prijať výdavkové limity a podobné ochranné opatrenia, aby tu ten armagedon po nás nezostal,“ uzavrel Matovič.

Výrazne by im pomohlo, keby sa zaviedli výdavkové limity, čiže strop, ktorý by už vlády nemohli pri míňaní prekročiť. Ústavný zákon je v parlamente, no SaS žiada, aby sa doň zapracovala aj daňová brzda, na čom dohoda nie je.

Európskym lídrom v zlom hospodárení je Slovensko. Na čelo rebríčka indikujúceho kolaps verejných financií dostalo krajinu populistické rozdávanie peňazí. Nielen zo strany súčasnej ale aj predchádzajúcej vlády.


Výsledkom zlého hospodárenia je pochmúrna budúcnosť. V hre sú dva scenáre vývoja. V tom prvom sa vláda spamätá a začne s nepopulárnym uťahovaním opaskov. Prípadne súčasnú štedrosť sociálneho systému skúsi udržať zvyšovaním daní. Lenže daňovo-odvodová reforma je momentálne štádiu spánku.


Oveľa pravdepodobnejší je preto druhý scenár. Nič sa nezmení. Nebudú žiadne reformy ani šetrenie. Peniaze sa budú len rozdávať. Až jedného dňa verejné financie skolabujú. Dobrou správou je, že ani potom Slovensku nehrozí bankrot. V krajnom prípade, rovnako ako v minulosti Grékov, aj nás zachráni euroval.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie