• Dnes je: Štvrtok 13. mája 2021 meniny má Servác

Veľká Británia znížila stupeň teroristickej hrozby, môže za to situácia v Európe

Veľká Británia znížila stupeň teroristickej hrozby, môže za to situácia v Európe

Napriek zníženému stupňu zostáva pre Britov terorizmus jednou z najpriamejších hrozieb pre národnú bezpečnosť.

8.2.2021 (Webnoviny.sk) - Britská vláda v pondelok znížila stupeň varovania pred teroristickými útokmi z „veľmi vážneho“ na „zásadný“. Dôvodom je nižšia frekvencia útokov v Európe.

Koordinačné centrum pre analýzu terorizmu pôsobiace pri britskej vláde vyhodnocuje riziko, že sa krajina stane terčom útokov, s použitím päťbodovej škály.

Stupeň hrozby zvýšili po útokoch v Rakúsku

Stupeň „zásadný“ sa nachádza v jej polovici. Druhý najvyšší stupeň „veľmi vážny“ Británia aktivovala v novembri po smrtiacich útokoch v Rakúsku a Francúzsku.

„Rozhodnutie znížiť stupeň hrozby z veľmi vážnej na zásadnú odráža významnú redukciu v dynamike útokov v porovnaní s tými, ktoré Európu zasiahli medzi septembrom a novembrom 2020,“ uviedla ministerka vnútra Priti Patelová.

Hrozba pre národnú bezpečnosť

Napriek zníženému stupňu „terorizmus zostáva jednou z najpriamejších a najbezprostrednejších hrozieb pre našu národnú bezpečnosť“, upozornila ministerka.

V režime veľmi vážnej hrozby terorizmu sa Spojené kráľovstvo nachádza väčšinu času od roku 2014. Najvyšší „kritický“ stupeň varovania platil nakrátko v roku 2017, keď útoky zasiahli rôzne časti krajiny.

Viac k téme: národná bezpečnosť, teroristický útok, terorizmus

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie