• Dnes je: Nedeľa 13. júna 2021 meniny má Anton

Veľká Británia zaznamenala ďalší druh koronavírusu, opäť ide o prenosnejšiu variantu

Veľká Británia zaznamenala ďalší druh koronavírusu, opäť ide o prenosnejšiu variantu

Vedci v JAR tvrdia, že spomínaný variant sa „rýchlo rozšíril“ a stal sa dominantnou formou vírusu v niektorých častiach krajiny.

V Spojenom kráľovstve zaznamenali dva prípady ďalšieho prenosnejšieho variantu nového koronavírusu. V stredu o tom počas brífingu informoval minister zdravotníctva Matt Hancock, na ktorého sa odvoláva spravodajský portál BBC. Oba prípady súvisia s cestovaním do Juhoafrickej republiky (JAR), kde daný variant spájajú s nárastom infekcií.

Najvyšší stupeň obmedzení

Britské úrady zaviedli cestovné obmedzenia s JAR. Taktiež každý, kto tam počas uplynulých dvoch týždňov cestoval, a každý, kto bol s danou osobou v kontakte, musí okamžite začať karanténu.

Hancock počas brífingu tiež oznámil, že od 26. decembra prejdú ďalšie oblasti v Anglicku do najvyššieho, štvrtého stupňa protipandemických obmedzení. Opatrenie sa dotkne šiestich miliónov ľudí.

Prenosnejšie varianty koronavírusu

Odborníci nedávno identifikovali dva varianty koronavírusu, spomínaný v JAR a druhý v Anglicku. Tieto varianty majú oba mutáciu označovanú ako N501Y, ktorá je v rozhodujúcej časti vírusu, ktorú používa na infikovanie buniek v tele.

Susan Hopkins z vládnej agentúry Public Health England uviedla, že oba varianty vyzerajú byť prenosnejšie, ale o tom z Juhoafrickej republiky sa ešte „stále učia“. Podľa nej by karanténa a cestovné obmedzenia šírenie tohto variantu mohli dostať pod kontrolu.


Vedci v JAR tvrdia, že spomínaný variant sa „rýchlo rozšíril“ a stal sa dominantnou formou vírusu v niektorých častiach krajiny. Ako uvádzajú vo svojej správe, variant „možno spojiť so zvýšenou prenosnosťou“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie