• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Veľká Británia uvoľňuje ďalšie opatrenia, očkovanie proti koronavírusu je úspešné

Veľká Británia uvoľňuje ďalšie opatrenia, očkovanie proti koronavírusu je úspešné

V Anglicku by mohli čoskoro zaviesť aj nové pravidlá pre plne zaočkované kontakty.

6.7.2021 (Webnoviny.sk) - V Anglicku by tento mesiac mala skončiť zákonná povinnosť nosiť rúška a pravidlá sociálneho odstupu, potvrdil britský premiér Boris Johnson.

Nebude obmedzená účasť na svadbách či pohreboch, ľudia budú môcť znova navštevovať nočné kluby a prestanú platiť aj pravidlá pre poskytovanie služieb v baroch a reštauráciách.

Skončí sa tiež takzvané pravidlo šiestich, ktoré sa týka stretávania sa v súkromných domoch, aj pravidlá práce z domu.

Posledná fáza uvoľňovania

Ukončenie pandemických opatrení je súčasťou poslednej fázy uvoľňovania v Anglicku naplánovanej na 19. júla. To ešte potvrdia po preskúmaní najnovších údajov 12. júla, informuje spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vo Veľkej Británii

Johnson v pondelok na tlačovej konferencii avizoval, že v nadchádzajúcich dňoch poskytnú informácie o ďalších opatreniach. Stále bude platiť pravidlo samoizolácie pre pozitívnych ľudí, ale čoskoro by mohli v Anglicku zaviesť nové pravidlá pre plne zaočkované kontakty.

Minister zdravotníctva informoval, že o novom režime pre úzke kontakty bude pravdepodobne informovať v priebehu utorka.

Očkovanie je úspešné

Predseda britskej vlády vysvetlil, že schopnosť ukončiť veľkú väčšinu zákonných obmedzení v Anglicku majú vďaka tomu, že očkovanie je úspešné v oslabovaní spojenia medzi prípadmi nákazy a úmrtiami.


Zároveň však varoval, že podľa predpovedí by neskôr počas tohto mesiaca mali denné prírastky prípadov dosiahnuť 50-tisíc a ľudia sa budú musieť zmieriť s ďalšími úmrtiami v dôsledku ochorenia COVID-19.


Škótsko, Wales a Severné Írsko si určujú svoje pandemické pravidlá. Škótska vláda tvrdí, že možno bude vyžadovať nosenie rúšok za určitých podmienok aj po 9. auguste, keď by mali v krajine uvoľniť posledné obmedzenia.


Vo Walese by situáciu mali posúdiť 15. júla a v Severnom Írsku najbližšie 8. júla.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie