• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Vedci zo SAV sa pozreli na energetickú chudobu na Slovensku. Hoci ceny sú jedny z najnižších v EÚ, problém je inde

Vedci zo SAV sa pozreli na energetickú chudobu na Slovensku. Hoci ceny sú jedny z najnižších v EÚ, problém je inde

SAV a zadávatelia analýzy však zároveň upozornili, že analýza nebrala do úvahy výrazný nárast cien energií na trhoch v minulom roku.

Vedci z Prognostického ústavu Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (PÚ CSPV SAV) pripravili návrh odporúčanej definície energetickej chudoby na Slovensku.

Podľa odporúčanej definície energetickej chudoby od vedcov zo SAV je touto chudobou ohrozených prinajmenšom osem percent domácností.

Najväčšmi ohrozuje jednorodičovské domácnosti, týka sa minimálne každej šiestej z nich. Analýza, ktorá obsahuje návrh definície, vznikla na základe anonymizovaných dát o spotrebe energií, ktoré poskytli najväčší dodávatelia elektriny a plynu a distribučné spoločnosti na Slovensku. V tlačovej správe o tom informuje SAV.

Problémom je výška príjmov domácností

Energetická chudoba je obvykle definovaná ako stav, v ktorom domácnosť nedisponuje financiami na úhradu výdavkov na energie, prípadne jej príjmy dostatočne nepokrývajú výdavky, ktoré má na energie.

„V rámci Európy je Slovensko krajinou s najvyšším podielom výdavkov na energie k disponibilným príjmom, hoci ceny energií sú jedny z najnižších v rámci EÚ. Jedným z dôvodov je výška príjmov slovenských domácností,“ uviedla SAV.


Ďalším dôvodom je energetická neefektívnosť obydlí, keďže ide prevažne o staršie budovy a mnohé z nich neprešli rekonštrukciou, prípadne boli rekonštruované nedostatočne, a majú veľké nároky na energie.

„Analýza, ktorú sme pripravili, posudzuje na základe poskytnutých dát viaceré alternatívy definície energetickej chudoby a po ich vzájomnom porovnaní navrhuje odporúčanú definíciu zohľadňujúcu špecifiká na Slovensku. Výsledný návrh definície zohľadňuje kombináciu viacerých parametrov – celkových príjmov domácností, jej celkových výdavkov na energie a toho, či náklady na energie vynakladá hospodárne,“ vysvetľuje spoluautorka analýzy Dušana Dokupilová z PÚ CSPV SAV.

Základ pre odbornú diskusiu

SAV a zadávatelia analýzy však zároveň upozornili, že analýza nebrala do úvahy výrazný nárast cien energií na trhoch v minulom roku. Je to preto, lebo na Slovensku majú domácnosti, v porovnaní s inými štátmi Európskej únie, vďaka zastropovaniu relatívne nízke ceny energií.

Zadávatelia analýzy i SAV pokladajú celú analýzu za základ pre odbornú diskusiu s ministerstvami práce, financií a hospodárstva, ale aj s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Diskusia by mala smerovať k systémovým a udržateľným opatreniam. Analýzu i stručné zhrnutie možno nájsť na webstránke PÚ CSPV SAV, medzi štúdiami.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie