• Dnes je: Pondelok 26. októbra 2020 meniny má Demeter

Vedci zistili, čo mohlo spôsobiť úbytok Amazonského pralesa. Na odlesnených plochách našli aj túto plodinu

Vedci zistili, čo mohlo spôsobiť úbytok Amazonského pralesa. Na odlesnených plochách našli aj túto plodinu

Správy mimovládnych organizácií a novinárov v minulosti odhalili prípady pestovania sóje a chovu dobytka v odlesnených oblastiach a ich následného exportu.

Približne jedna pätina brazílskych dodávok sóje do Európskej únie (EÚ) môže súvisieť s nelegálnym odlesňovaním v Amazónii.

Vo svojej štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Science, na to upozorňuje medzinárodný tím vedcov, podľa ktorých sa deforestácia týka aj exportu hovädzieho.

Výskumníci použili voľne dostupné mapy a dáta, aby identifikovali konkrétne farmy a ranče, ktoré odlesňujú za účelom pestovania sóje alebo chovu hovädzieho dobytka určených na vývoz do Európy.

Nelegálna ťažba dreva

Dve percentá takýchto hospodárstiev v Amazonskom pralese a pláňach Cerrado sú podľa ich zistení zodpovedné za 62 percent z celkového potenciálne nelegálneho odlesňovania. Zhruba 20 percent dodávok sóje a prinajmenšom 17 percent dodávok hovädzieho do EÚ by mohlo byť „kontaminovaných nelegálnou deforestáciou“, uvádzajú v štúdii.


Na európske trhy sa podľa analýz vedcov počas skúmaného obdobia mohli ročne dostať až dva milióny ton sóje pestovanej na pozemkoch súvisiacich s nelegálnou deforestáciou. Z Amazónie pochádzalo 500-tisíc ton.


Vedci varujú, že činnosť spomínaných hospodárstiev, má globálne dôsledky na životné prostredie. Spoluautor štúdie Raoni Rajao z Universidade Federal de Minas Gerais v Brazílii uviedol, že je na politických a ekonomických lídroch krajiny, aby sa zbavili takýchto „čiernych ovcí“.


„Brazília má informácie, ktoré potrebuje, aby prijala rýchle a rozhodné opatrenia proti týmto porušovateľom pravidiel a zabezpečila tak, že jej vývoz bude bez odlesňovania,“ vyjadril sa Rajao.

Na celkovej strate sa podieľali jednou tretinou

Správy mimovládnych organizácií a novinárov v minulosti odhalili prípady pestovania sóje a chovu dobytka v odlesnených oblastiach a ich následného exportu. Spomínaná štúdia je však prvá, čo spája nelegálnu deforestáciu na úrovniach nehnuteľností s dátami o exporte.


Nedávna štúdia, na ktorú sa odvoláva spravodajský portál BBC, ukázala, že väčšina – 65 percent – sóje na svete, pochádza z krajín s vysokou mierou odlesňovania.


Ďalší výskum vedcov z americkej University of Maryland zase poukázal na to, že vlani každých šesť sekúnd prichádzali svetové pralesy o územie veľké ako futbalové ihrisko. Brazília sa pritom na celkovej strate podieľala až jednou tretinou.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie