• Dnes je: Sobota 22. februára 2020 meniny má Etela

Vedci vyrazia na dosiaľ najväčšiu polárnu expedíciu do Arktídy, budú skúmať klimatické zmeny

Vedci vyrazia na dosiaľ najväčšiu polárnu expedíciu do Arktídy, budú skúmať klimatické zmeny

Cieľom expedície MOSAiC je skúmať všetky aspekty klimatického systému v Arktíde.

21.9.2019 (Webnoviny.sk) - Vedci z 19 krajín sveta vyrazia v piatok na dosiaľ najväčšiu a najkomplexnejšiu polárnu expedíciu do centrálnej Arktídy. Trvať má rok a vedci dúfajú, že im pomôže zlepšiť vedecké modely, ktoré napomáhajú chápaniu klimatickej zmeny.

Vystriedajú sa stovky vedcov

Na projekte MOSAiC (Multidisciplinary drifting Observatory for the Study of Arctic Climate) v hodnote viac ako 130 miliónov eur sa v Arktíde vystrieda 600 vedcov z rôznych krajín, vrátane Nemecka, Spojených štátov, Veľkej Británie, Francúzska, Ruska alebo Číny.

"Arktída je epicentrom globálnej klimatickej zmeny," skonštatoval vedúci expedície Markus Rex z nemeckého Inštitútu Alfreda Wegenera pre polárny výskum a výskum oceánov. "Súčasne je však Arktída aj časťou planéty, kde klimatickému systému rozumieme najmenej," dodal.

Budú skúmať ľad aj oceán

Nemecký ľadoborec RV Polarstern plný vedeckého vybavenia opustí v piatok prístav v severonórskom Tromso. Spolu so sprievodnou ruskou loďou budú hľadať dostatočne veľkú ľadovú kryhu, kde zakotvia, založia základňu a pomaly sa nechajú unášať smerom k Severnému pólu. Na lodi sa budú každé dva mesiace striedať 100-členné vedecké tímy.


Cieľom MOSAiC je skúmať všetky aspekty klimatického systému v Arktíde. Okolo Polarstern rozložia na ľade vedecké prístroje, niektoré do vzdialenosti až 50 kilometrov. Vedci budú skúmať ľad, oceán, atmosféru a dokonca aj tamojšiu faunu. Ročný výskum má viesť k väčšej istote pri prognózach budúcich zmien.


Informácie pochádzajú z agentúry The Associated Press a webstránky www.bbc.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Pozrite si náš nový Magazín!

Video: Koľko času maximálne by malo dieťa stráviť za počítačom, mobilom či tabletom?


Počasie