• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Vedci skúmali prenos mRNA vakcín do materského mlieka. Z výsledkov plynie pre matky jasné odporúčanie

Vedci skúmali prenos mRNA vakcín do materského mlieka. Z výsledkov plynie pre matky jasné odporúčanie

K novým zisteniam prispeli vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, ktorí sa zaoberali otázkou, či sa mRNA vakcína dokáže dostať do materského mlieka a napokon aj do organizmu kojenca.

Vakcíny proti COVID-19 sú rovnako nové ako samotné ochorenie a koronavírus, ktorý ho spôsobuje, preto sú stále ich všetky účinky predmetom skúmania.

K novým zisteniam prispeli vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, ktorí sa zaoberali otázkou, či sa mRNA vakcína dokáže dostať do materského mlieka a napokon aj do organizmu kojenca.

Kalifornskí vedci analyzovali mlieko, ktoré im poskytlo sedem žien po tom, ako dostali očkovaciu látku. Štúdiu vykonali od decembra 2020 do februára 2021.

Priemerný vek matiek bol 37,8 roka. Ich potomkovia mali od jedného do troch mesiacov. Vzorky mlieka odobrali pred vakcináciou a v rôznych časoch maximálne 48 hodín po prijatí vakcíny.

Jednoznačný dôkaz

Výskumníci zistili, že ani v jednom prípade sa v mlieku nenašla stopa po vakcíne. Získali tak prvé priame dôkazy o tom, že sa touto cestou nemôže dostať do tela dieťaťa.

Ponúkajú tak dôkazy o bezpečnosti očkovacích látok proti COVID-19 pre dojčiace matky, ktoré sa obávali podstúpiť vakcináciu alebo prerušili dojčenie zo strachu, že môže nejakým spôsobom uškodiť dieťaťu.


Vedci demonštrovali, že mRNA vakcíny inhibujú prenos koronavírusu. V rámci štúdie analyzovali vakcíny Pfizer a Moderna, ktoré obsahujú mRNA a používajú sa aj na Slovensku. Výsledky zverejnili v žurnále JAMA Pediatrics.

Minimálne riziko

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby sa dojčiace matky nechali zaočkovať.

Celosvetová organizácia zaoberajúca sa propagáciou, podporou a ochranou dojčenia Academy of Breastfeeding Medicine uvádza, že existuje len veľmi malé riziko prenosu mRNA do tkaniva v prsníkoch alebo do mlieka, čo by teoreticky mohlo ovplyvniť imunitu dieťaťa.


„Výsledky posilňujú odporúčania, že mRNA vakcíny sú počas dojčenia bezpečné. Ľudia, ktorí dojčia a dostali vakcínu, by s tým nemali prestať,“ povedala spoluautorka Stephanie L. Gaw.


Vedúca štúdie Yarden Golan potvrdila, že v žiadnej vzorke mlieka nezistili mRNA spojenú s vakcínami. „Tieto zistenia poskytujú experimentálne dôkazy o bezpečnosti využitia mRNA vakcín v čase laktácie,“ dodala.


Autori zároveň podporujú vykonanie ďalších klinických štúdií na väčšej vzorke populácie, ktoré by mohli pomôcť lepšie odhadnúť dopad vakcín v čase laktácie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasie
Počasie