• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Vedci prišli na to, prečo deti znášajú COVID-19 ľahšie ako dospelí

Vedci prišli na to, prečo deti znášajú COVID-19 ľahšie ako dospelí

Vedci zistili, že v krvi dospelých s infekciou SARS-CoV-2 boli vysoké hladiny prozápalových cytokínov, čiže proteínových molekúl zapojených do zápalového procesu, ktoré sú spojené s ťažkým priebehom COVID-19 a smrťou.

Vedci sa pokúsili prísť na to, prečo je u malých detí menej pravdepodobné, že budú trpieť závažným priebehom COVID-19 ako u dospelých.

81 detí zúčastnených na štúdii

Ako referuje web MedicalXpress, podľa štúdie publikovanej v časopise Cell sa ukázalo, že imunitná odpoveď detí je odlišná od reakcie zvyčajne pozorovanej u dospelých. Na spomenutej štúdii sa zúčastnilo 81 detí vrátane dojčiat a malých detí.

Dojčatá a malé deti infikované SARS-CoV-2 mali veľa protilátok na boj proti vírusu od začiatku ochorenia a dlhšie obdobie. Taktiež u detí bola pozorovaná vysoká hladina prozápalových bielkovín v nose, ale nie v krvi, ako u dospelých.

Odlišné reakcie

Výskumníci študovali mnohé aspekty imunitnej odpovede dojčiat a dospelých na vírus pomocou systémovej imunológie. Ukázalo sa, že reakcia protilátok na SARS-CoV-2 u mladších detí sa líši od reakcie dospelých.


Zvyčajne sa protilátky u dospelých vytvárajú postupne počas niekoľkých týždňov a potom sa znižujú. Na rozdiel od toho deti okamžite produkovali vysoké hladiny protilátok a tieto hladiny zostali vysoké počas 300-dňového pozorovacieho obdobia.

Prozápalové cytokíny

Vedci tiež zistili, že v krvi dospelých s infekciou SARS-CoV-2 boli vysoké hladiny prozápalových cytokínov, čiže proteínových molekúl zapojených do zápalového procesu, ktoré sú spojené s ťažkým priebehom COVID-19 a smrťou. Tieto proteíny neboli prítomné v krvi dojčiat a detí.

Veľa prozápalových cytokínov a antivírusový cytokín sa však našli v nosoch detí. Podľa vedcov by cytokíny mohli zničiť infekciu SARS-CoV-2 priamo v mieste vstupu vírusu do tela detí, čo potenciálne vysvetľuje mierny priebeh COVID-19.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie