• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Vedci odhalili dôvod, prečo ženy žijú dlhšie ako muži

Vedci odhalili dôvod, prečo ženy žijú dlhšie ako muži

Ďalšie štúdie odhalili, že odstránenie zárodočných buniek viedlo k zníženiu estrogénovej signalizácie u samíc, čo môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych chorôb. Samce na druhej strane zažili zlepšenie zdravia svalov, kože a kostí vďaka zvýšenej signalizáci

Väčšina ľudí už dlho hľadá odpoveď na skutočnosť, prečo ženy zvyčajne žijú dlhšie ako muži. Odpoveď na túto otázku prichádza od vedcov z university v Osake, ktorí objavili kľúčovú rolu zárodočných buniek v procese starnutia a dlhovekosti.

Výskum na rybách, ktoré žijú krátko

Vedci použili druh ryby známu ako halančík tyrkysový (Nothobranchius furzeri), ktorá má mimoriadne krátky životný cyklus. Táto vlastnosť umožňuje pozorovať proces starnutia v skrátenom časovom rámci.

V experimentoch vedci chirurgicky odstránili zárodočné bunky (predchodcovia vajíčok a spermií) z oboch pohlaví rýb. Prekvapivo, samce bez týchto buniek žili dlhšie, zatiaľ čo samice žili kratšie. Tento výsledok naznačuje, že zárodočné bunky ovplyvňujú životnosť prostredníctvom komplexných hormonálnych mechanizmov.

Hormonálna nerovnováha

Ďalšie štúdie odhalili, že odstránenie zárodočných buniek viedlo k zníženiu estrogénovej signalizácie u samíc, čo môže zvýšiť riziko kardiovaskulárnych chorôb. Samce na druhej strane zažili zlepšenie zdravia svalov, kože a kostí vďaka zvýšenej signalizácii vitamínu D.

Aj keď tieto zistenia pochádzajú z výskumu na rybách, majú potenciálne významné dôsledky pre ľudské zdravie a dlhovekosť. Zložitý vzťah medzi reprodukčnými bunkami, hormónmi a dĺžkou života bude pravdepodobne zachovaný u mnohých druhov, vrátane ľudí. Manipulácia s týmito faktormi by mohla ponúknuť nové možnosti na predĺženie ľudského života a zlepšenie zdravia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Tragédia na Zlatých pieskoch, v jazere sa utopil 47-ročný muž

tragedia na zlatych pieskoch v jazere sa utopil 47 rocny muz

17.7.2024 (SITA.sk) - Na jazere Zlaté piesky v Bratislave sa utopil 47-ročný muž. Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, v stredu o 11:45 prijali na linke 158 oznámenie o náleze tela v jazere.

Tragédia na Spiši, trojročné dieťa zomrelo v rozho...

Na miesto vyslali policajtov, ktorí tam vykonávajú potrebné úkony. Presné príčiny a okolnosti udalosti sú predmetom vyšetrovania.


Počasie