• Dnes je: Streda 30. septembra 2020 meniny má Jarolím

Vedci objavili nebezpečného parazita, spôsobuje maláriu a je odolný voči liekom

Vedci objavili nebezpečného parazita, spôsobuje maláriu a je odolný voči liekom

Vedci upozornili, že parazity, ktoré si vyvinuli odolnosť voči predchádzajúcim liekom, "sú podozrivé z toho, že prispeli k miliónom úmrtí na maláriu u afrických detí v 80.

6.8.2020 (Webnoviny.sk) - Vedci objavili v Rwande kmeň parazita, ktorý spôsobuje maláriu a je odolný voči liekom na túto chorobu. Štúdiu zverejnili v časopise Nature a tvrdia v nej, že parazity sú schopné odolávať artemisinínu. Je to po prvý raz, čo vedci spozorovali odolnosť voči tomuto lieku v Afrike.

Upozornili, že to predstavuje "obrovskú hrozbu pre verejné zdravie" na kontinente. Na projekte sa podieľali odborníci z viacerých inštitúcií, a to aj z Národného programu kontroly malárie v Rwande či Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Analyzovali vzorky krvi pacientov z Rwandy.

Našli pritom jednu mutáciu parazita odolného voči artemisinínu, a to u 19 z 257 pacientov jedného zdravotníckeho zariadenia.


Vedci upozornili, že parazity, ktoré si vyvinuli odolnosť voči predchádzajúcim liekom, "sú podozrivé z toho, že prispeli k miliónom úmrtí na maláriu u afrických detí v 80. rokoch minulého storočia". Keď odborníci prišli s prvou látkou na liečbu malárie - chlorochínom, verili, že sa im počas niekoľkých rokov chorobu podarí úplne poraziť. Od 50. rokov si však parazity vyvinuli odolnosť voči ďalším liekom.


Na liečbu malárie sa v súčasnosti využíva kombinácia dvoch liečiv - artemisinínu a piperachínu. Prvé dôkazy o odolnosti voči artemisinínu hlásili v roku 2008 z juhovýchodnej Ázie a odborníci sa obávali, aby rovnaké správy neprišli aj z Afriky.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie