• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete, má rozlohu ako 20-tisíc futbalových ihrísk

Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete, má rozlohu ako 20-tisíc futbalových ihrísk

Vláknitú trávu našli vedci pozdĺž južného pobrežia Austrálie.

5.6.2022 (Webnoviny.sk) - Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete. Posidonia australis alebo vláknitá tráva bola nájdená pozdĺž južného pobrežia Austrálie. Informoval o tom europoslanec Martin Hojsík (PS/RE) na sociálnej sieti.

„Po začatí výskumu sa vedci začali zaoberať genetickými rozdielnosťami týchto druhov. Na ich veľké prekvapenie zistili, že ide o jednu rastlinu. Veľkosť tejto rastliny je približne 200 kilometrov štvorcových. Takúto rozlohu predstavuje asi 20-tisíc futbalových ihrísk alebo 3-krát celý ostrov Manhattan," uviedol Hojsík.

Veľkosť rastliny vysvetľujú korene, rizómy, ktoré spájajú rastliny rovnakého druhy. Práve rizómy tejto rastliny dokážu narásť do veľkosti 35 centimetrov ročne.

„Táto informácia dala vedcom odpoveď na otázku, aká stará je táto rastlina. Táto morská tráva má neuveriteľných 4500 rokov," dodal Hojsík. Samotná dĺžka trávy sa v rôznych častiach líši. V jednom bode dosahuje 10 centimetrov, inde rastie do jedného metra.


Najčítanejšia najnovšia správa

Rusi utrpeli v Melitopole značné straty, Ukrajinci okupantov drvia vďaka raketám HIMARS

rusi utrpeli v melitopole znacne straty ukrajinci okupantov drvia vdaka raketam himars

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili v noci na pondelok raketami HIMARS na ruské pozície v okupovanom meste Melitopoľ na juhu Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, podľa predbežných odhadov bolo zničené značné množstvo ruskej vojenskej techniky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vo vyhlásení ukrajinskej armády sa uvádza, že o život prišlo viac ako 100 ruských vojakov. „Tí už majú lístky na koncert Kobzona (zosnulý sovietsky spevák, pozn.) a ich rodičia už vyberajú model a farbu auta Lada,“ uviedla ukrajinská armáda.

Podľa legitímneho starostu Melitopoľa Ivana Fedorova ruská protivzdušná obrana už nie je schopná vzdorovať raketám HIMARS, čo podľa neho vytvára potrebné predpoklady pre úspešnú protiofenzívu v smere na Melitopoľ.

Rusi na Ukrajine používajú nováčikov, ako potravu pre delá

Ruská armáda nasadzuje nováčikov alebo zajatcov do prvej línie, aby identifikovala palebné pozície ukrajinských ozbrojených síl. Na Telegrame to uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Čerstvo zmobilizovaných ľudí používajú ako potravu pre delá, nezáleží pritom na tom, odkiaľ pochádzajú, či z okupovaného územia alebo z väzenia. Sú tam len ako spotrebný materiál, okamžite zomrú. Nemajú výcvik ani normálny výstroj, len ich tam posielajú, aby zistili, kde sú naše palebné pozície a tie sa potom ruská armáda pokúša ostreľovať svojím delostrelectvom,“ poznamenal Hajdaj.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak nedávno uviedol, že v dôsledku veľkých personálnych strát sa Kremeľ uchyľuje k formám skrytej mobilizácie. V prípade smrti takéto straty ruská armáda nepočíta ani neeviduje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie