• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj sa dožaduje prístupu ku Koránu a žaluje väznicu

Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj sa dožaduje prístupu ku Koránu a žaluje väznicu

Opozičný politik tvrdí, že nemá prístup ku žiadnej z kníh, ktoré si doniesol alebo v poslednom mesiaci objednal.

13.4.2021 (Webnoviny.sk) - Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj žaluje väznicu za odopieranie prístupu ku Koránu. Navaľnyj o tom informoval v utorok prostredníctvom Instagramu.

„Hlboké štúdium“ svätej knihy islamu označil za jeden z cieľov „sebazdokonaľovania“, ktoré si stanovil pre čas pobytu vo väzení.

Dva týždne hladovky

Politik tvrdí, že nemá prístup ku žiadnej z kníh, ktoré si doniesol alebo v poslednom mesiaci objednal.

Správa väznice podľa neho svoj postup zdôvodňuje tým, že všetky knihy musí preskúmať vzhľadom na možný extrémistický obsah.


To môže podľa predstaviteľov citovaných agentúrou AP trvať tri mesiace. Navaľnyj už drží dva týždne hladovku z dôvodu neposkytnutia primeranej zdravotnej starostlivosti.

Po otrave do väzenia

Štyridsaťštyriročného Navaľného, ktorý je najotvorenejším kritikom prezidenta Vladimira Putina, zatkli 17. januára po jeho návrate z Nemecka, kde sa päť mesiacov zotavoval po otrave nervovoparalytickou látkou.

Podľa Navaľného za útokom stál Kremeľ. Ruské úrady toto obvinenie odmietli.


Minulý mesiac Navaľného odsúdili na 2,5 roka väzenia za to, že počas zotavovania sa v Nemecku podľa súdu porušil pravidlá podmienečného odsúdenia z roku 2014.


Vtedy mu dali za vinu spreneveru, ktorá však bola podľa Navaľného vyfabrikovaná. Európsky súd pre ľudské práva označil rozsudok z roku 2014 za nezákonný.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie