• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Vašečka rokoval s odborármi aj obchodníkmi o zatvorení prevádzok v nedeľu, stretnutie vraj prinieslo zhodu

Vašečka rokoval s odborármi aj obchodníkmi o zatvorení prevádzok v nedeľu, stretnutie vraj prinieslo zhodu

Predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva Richard Vašečka

Predkladateľ novely Zákonníka práce o obmedzení nedeľnej práce v obchodoch Richard Vašečka (Kresťanská únia) rokoval so zástupcami zamestnancov i zamestnávateľov v oblasti obchodu. Stretnutie podľa neho prinieslo zhodu vo viacerých zásadných bodoch.

Nezamestnanosť v sektore

„Zhodujeme sa v tom, že zamestnancom – predovšetkým matkám s deťmi, treba umožniť stráviť nedeľu ako skutočný deň pracovného pokoja, bez zhonu v zamestnaní, so svojimi rodinami. Ako správny vnímam trend obmedzovať pracovný čas vo výnimočných dňoch, ktorým nedeľa bezpochyby je,“ povedal Vašečka.

Ako ďalej dodal, odborári nesúhlasia s námietkami oponentov, že prijatá novela by spôsobila nezamestnanosť v sektore. Takisto odmietajú argumentáciu, že spravodlivé a dôstojné finančné ohodnotenie práce by sa malo dosahovať pomocou príplatkov za prácu cez víkend a v noci.

„Veľmi pozorne som si vypočul aj pripomienky zástupcov viacerých obchodníckych združení. Za rozumný ústupok považujem výnimku, ktorá by umožnila prácu a predaj v najsilnejšom predajnom období, teda tri nedele pred Vianocami a poslednú nedeľu pred začiatkom školského roka,“ hovorí Vašečka.

Voľno počas štátnych sviatkov

Verí, že tak ako sektor i spotrebitelia bez väčších problémov prijali voľno počas štátnych sviatkov, akceptujú ho aj počas nedieľ. Ako predseda školského výboru diskutoval o tejto téme aj so zástupcami Študentskej rady vysokých škôl v rámci Komisie pre študentov a mládež.


Predkladatelia novely budú pokračovať v rokovaniach s poslancami Národnej rady SR, s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a tiež v rokovaniach s odbormi aj zamestnávateľmi.

„Diskutovať o tejto téme budeme s každým, kto má záujem prispieť k tomu, aby sme prijali rozumnú a modernú novelu, ktorá ustanoví to, čo by malo byť samozrejmé – voľnú nedeľu ako deň pracovného pokoja,“ uzavrel Vašečka.


O zákone by sa mal parlament rokovať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 14. marca.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie