• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

Vakcíny od Pfizeru či AstraZenecy nie sú dôveryhodné, Irán sa spolieha na vývoj vlastnej

Vakcíny od Pfizeru či AstraZenecy nie sú dôveryhodné, Irán sa spolieha na vývoj vlastnej

Vakcíny voči koronavírusu od týchto firiem majú zakázaný dovoz do krajiny.

8.1.2021 (Webnoviny.sk) - Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chámeneí v piatok zakázal dovoz vakcín od americkej firmy Pfizer a jej nemeckého partnerta BioNTech a tiež od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity zo Spojeného kráľovstva. V televíznom prejave povedal, že dovoz očkovacích látok z Ameriky a Británie je zakázaný, pričom odkazoval na vzrastajúce počty úmrtí v oboch krajinách.

Chámeneí sa na margo daných krajín vyjadril, že im "naozaj neverí" a niekedy chcú testovať svoje vakcíny v druhých štátoch. "Nie som optimistický ani pri Francúzsku," dodal.

Začali s testovaním na ľuďoch

Vodca však schválil dovoz vakcín z ďalších "bezpečných" miest a naďalej podporuje iránske úsilie pri vývoji vlastnej látky. Irán začal testovať svoje vakcíny na ľuďoch v decembri. Na domáci trh by sa mohla vakcína dostať na jar.

Viac o téme: Koronavírus

Zástupcovia tvrdej línie v Iráne oponujú vakcínam vyrábaným v USA. Iránske Revolučné gardy dokonca v decembri zamietli využitie akejkoľvek zahraničnej vakcíny.

Cesty k vakcínam sú otvorené

Napriek sankciám si však Irán udržiava cesty k vakcínam, napríklad prostredníctvom v medzinárodnej iniciatívy COVAX.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Irán sa potýka s jednou najhorších epidémií koronavírusu na Blízkom východe. V krajine potvrdili nákazu u takmer 1,3 milióna ľudí a 56-tisíc v tejto súvislosti zomrelo.

Všetko o vakcínach proti COVID-19. Ktorá je najúčinnejšia a aké sú ich nežiaduce účinky?

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie