• Dnes je: Streda 27. septembra 2023 meniny má Cyprián

Vakcína proti HPV vírusu na Slovensku neláka. Kedy je najúčinnejšie nechať sa zaočkovať?

Vakcína proti HPV vírusu na Slovensku neláka. Kedy je najúčinnejšie nechať sa zaočkovať?

V odstupe šesť až dvanásť mesiacov po prvej dávke vakcíny bude poisťovňa poistencov informovať o tom, že je čas na druhú dávku.

Slovensko patrí v Európskej únii medzi krajiny s najnižšou mierou zaočkovanosti proti HPV vírusom. Na Slovensku je očkovanie plne hradené z verejného zdravotného poistenia pre deti do 12 rokov a práve na ne je zameraná najnovšia kampaň zdravotnej poisťovne Dôvera.

Kampaň poisťovne Dôvera

Vírus HPV spôsobuje komplikované ochorenia, ako rakovinu krčka maternice, rakovinu ženských a mužských pohlavných orgánov. Najúčinnejšie je nechať sa zaočkovať ešte pred začiatkom aktívneho sexuálneho života.

„V tomto roku bude mať 12 rokov takmer 11,1 tisíca dievčat a 11,5 tisíca chlapcov poistených v Dôvere. Naším cieľom je, aby aspoň každý druhý z nich bol zaočkovaný proti HPV. To znamená, že v porovnaní s minulým rokom by to mal byť dvojnásobok,“ uviedol v tlačovej správe člen predstavenstva poisťovne Dôvera Marian Faktor.

Poisťovňa Dôvera preto spustila kampaň, ktorá pripomína, aká dôležitá je prevencia. Email o možnosti očkovania, jeho výhodách a s informáciami, ako postupovať, Dôvera zasiela najmä rodičom 12-ročných detí. Kampaň podporia aj esemeskami.

Účinnejšia 9-valentná vakcína

V odstupe šesť až dvanásť mesiacov po prvej dávke vakcíny bude poisťovňa poistencov informovať o tom, že je čas na druhú dávku. Pripomínacie notifikácie bude poisťovňa zasielať tým, ktorí na pozvanie na očkovanie nereagovali. Jedna vakcína stojí 123,75 eura.

Ak sa chlapec alebo dievča zaočkujú ešte pre 15. rokom života, najlepšiu ochranu mu zabezpečia dve vakcíny. Staršie deti potrebujú tri. Ak prvú vakcínu dostanú ako 12-roční, obe vakcíny hradí ich zdravotná poisťovňa. Zmena v úhrade tohto očkovania vstúpila do platnosti v máji minulého roku, odvtedy je k dispozícii bez doplatku účinnejšia 9-valentná vakcína.


„V minulom roku sme uhradili vakcíny proti HPV v sume 1,1 milióna eur. Ak sa náklady na vakcináciu v tomto roku zdvojnásobia, budeme veľmi spokojní, pretože pôjde o významnú investíciu do zdravia našich poistencov,“ dodal Faktor.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 27. september 2023

horoskopy na dnes stredu 27 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 27. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Doobeda bude fantasticky, ale neskôr vás poriadne potrápi uzavretosť a zdržanlivosť osoby, s ktorou sa dnes stretnete. Zabodujete svojou fantáziou.

Býk 21.4. - 21.5.

Okolnosti vás prinútia k tomu, aby ste sa rozhodli. Znovu získate duševnú rovnováhu. City osoby, ktorá vám nie je ľahostajná, neberte na ľahkú váhu.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Rak 22.6. - 22.7.

Vnútorný nepokoj vám dnes zabráni, aby ste sa zaoberali zložitými vecami. Porozmýšľajte, čo je dôvodom vášho znepokojenia, robte len bežné veci. Ani technická porucha sa nevylučuje.Všetky Horoskopy pre Stredu 27. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie