• Dnes je: Streda 12. mája 2021 meniny má Pankrác

Vakcína na COVID-19 od Pfizeru a BioNTech je účinná na 95 percent, naznačujú ďalšie výsledky

Vakcína na COVID-19 od Pfizeru a BioNTech je účinná na 95 percent, naznačujú ďalšie výsledky

Na štúdii sa zúčastnilo takmer 44-tisíc dobrovoľníkov v USA a ďalších piatich krajinách.

Americká farmaceutická korporácia Pfizer informuje, že ďalšie predbežné výsledky klinických testov jej vakcíny proti koronavírusu naznačujú 95-percentnú účinnosť, pričom vakcína podľa nich chráni starších ľudí, ktorým hrozí najvyššie riziko úmrtia na ochorenie COVID-19.

Oznámenie, ktoré nadviazalo na minulotýždňovú správu Pfizeru o sľubných prvotných výsledkoch testov, prichádza v čase, keď sa firma pripravuje požiadať americké regulačné úrady o povolenie na núdzové použitie vakcíny.

Vakcína by mala chrániť najmä starších ľudí

Pfizer pôvodne odhadoval, že vakcína, ktorú vyvíjajú spolu s nemeckou firmou BioNTech, je efektívna na viac ako 90 % po tom, ako analyzovali 94 prípadov nákazy medzi dobrovoľníkmi.

V stredu informovali po analýze 170 zaznamenaných infekcií, z ktorých sa len osem objavilo u dobrovoľníkov, ktorí dostali skutočnú vakcínu, a ostatné boli u ľudí s placebom. U jedného z ôsmich nakazených sa podľa firmy vyvinula vážna forma ochorenia.


Spoločnosť zatiaľ nezverejnila podrobné dáta zo štúdie a výsledky ešte neanalyzovali ani nezávislí experti.


Vakcína je podľa Pfizeru na viac ako 94 % účinná medzi ľuďmi nad 65 rokov, no agentúra AP upozorňuje, že nie je jasné, ako k tomuto tvrdeniu dospeli.

Na štúdii sa zúčastnili tisícky ľudí


Na štúdii sa zúčastnilo takmer 44-tisíc dobrovoľníkov v USA a ďalších piatich krajinách. Testy budú pokračovať ďalej ešte viac ako dva roky.


Pfizer a BioNTech očakávajú, že do konca roka 2020 vyprodukujú pre celý svet do 50 miliónov dávok vakcíny a v roku 2021 až do 1,3 miliardy.

Kedy je najlepšie podať vakcínu proti koronavírusu? Vedcom sa podarilo odhadnúť vhodný čas

Krčméry: Vakcíny proti COVID-19 sú dobrou správou, napriek tomu je stále sa čoho obávať

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie