• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Väčšina Európanov súhlasí s Macronovým názorom na Čínu a USA. Respondenti chcú sankcie pre Peking, ak bude dovávať zbrane Rusku

Väčšina Európanov súhlasí s Macronovým názorom na Čínu a USA. Respondenti chcú sankcie pre Peking, ak bude dovávať zbrane Rusku

Väčšina ľudí želá, aby Európa zostala neutrálna v prípade akéhokoľvek konfliktu Spojených štátov a Číny súvisiaceho s Taiwanom.

7.6.2023 (SITA.sk) - Takmer tri štvrtiny Európanov, 74 percent, si myslia, že kontinent by mal znížiť svoju vojenskú závislosť od Spojených štátov a investovať do vlastných obranných kapacít.

Neutralita Európy

Vyplýva to zo správy, ktorú v stredu zverejnila Európska rada pre zahraničné vzťahy (ECFR). Informuje o tom portál Politico.

Správa vznikla na základe prieskumu, v ktorom a zúčastnilo 16 168 respondentov z 11 krajín a okrem iného konštatuje, že v každej zúčastnenej krajine si väčšina ľudí želá, aby Európa zostala neutrálna v prípade akéhokoľvek konfliktu Spojených štátov a Číny súvisiaceho s Taiwanom.

Rovnako sa pritom na túto tému podľa Politica nedávno vyjadril francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Macron v aprílovom rozhovore pre Politico povedal, že „veľké riziko“, ktorému Európa čelí, spočíva v tom, že sa „zapletie do kríz, ktoré nie sú naše“, vrátane Taiwanu, čo bráni Európe „budovať svoju strategickú autonómiu“. Dodal pritom, že kontinent by sa mal brániť tomu, aby sa stal „nasledovníkom Ameriky“.

„Z nášho prieskumu vyplýva najmä to, že Európania si želajú, aby sa EÚ stala samostatnejšou v zahraničnej politike a vybudovala si vlastné obranné kapacity,“ uviedla v tlačovej správe jedna z autoriek správy Jana Puglierin.

Štyridsaťtri percent Európanov vníma Čínu ako „nevyhnutného partnera“, čo znamená, že skôr súhlasia s Macronovým postojom k Číne, zatiaľ čo 35 percent považuje Peking za „súpera“ alebo „protivníka“ svojej krajiny, uvádza sa v správe.

Čína si vybrala stranu

Zároveň z nej však vyplýva, že ak by sa Peking rozhodol dodávať muníciu a zbrane Rusku, viac Európanov (41 % oproti 33 %) by bolo pripravených uvaliť na Čínu sankcie, aj keby to znamenalo vážne poškodenie ich vlastných ekonomík.


Respondenti boli aj proti tomu, aby Čína vlastnila kľúčovú európsku infraštruktúru, ako sú mosty alebo prístavy (65 %), technologické spoločnosti (52 %) či noviny v ich krajine (58 %).

Čína, ktorá je hlavným spojencom Moskvy, sa uprostred vojny na Ukrajine snaží prezentovať ako neutrálny prostredník. Západní lídri však pokusy Pekingu kritizovali s tým, že Čína si už v konflikte vybrala stranu.


Čína tiež poprela, že by Moskve dodávala zbrane. Nedávne skúmanie Politica však ukázalo, že čínske spoločnosti, vrátane jednej s väzbami na vládu, poslali ruským subjektom útočné pušky, súčiastky pre drony a ochrannú výstroj.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie