• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

V zdravotníctve sa točia ročne miliardy eur. Viete, kto prispieva najviac?

V zdravotníctve sa točia ročne miliardy eur. Viete, kto prispieva najviac?

Väčšina SZČO platí zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Do svojej zdravotnej poisťovne tak odvedú tento rok takmer 85 eur mesačne, čo je ročne 1 020 eur.

Zdravotné poistenie sa týka každého z nás. Ak máme na Slovensku trvalý pobyt, vzniklo momentom nášho narodenia. Naopak, zanikne našou smrťou alebo vtedy, keď nás vyhlásia za mŕtveho. Kto do slovenského zdravotníctva prispieva najviac? O tom si povieme viac v tomto článku.

V zdravotníctve sa ročne spotrebujú miliardy eur

Do zdravotníctva prišlo v minulom roku približne šesť miliárd eur. O väčšinu zdrojov sa postarali pracujúci ľudia, teda zamestnanci a samostatne zárobkovo činné osoby. Išlo spolu o 2,28 milióna ekonomicky aktívnych poistencov, ktorí v minulom roku trom zdravotným poisťovniam odviedli spolu takmer 4,7 miliardy eur.

Naproti tomu štát za 2,9 milióna svojich poistencov odviedol do poisťovní 1,3 miliardy eur. Pracujúci tak za minulý rok na zdravotných odvodoch zaplatili v priemere 2 050 eur, kým štát za jedného svojho poistenca uhradil približne 440 eur.

Pracujúca menšina financuje nepracujúcu väčšinu

Z celkového počtu 5 miliónov 183-tisíc poistencov bolo v minulom roku 44 percent poistencov ekonomicky aktívnych a za 56 percent poistencov platil poistné štát.

„Z pohľadu príjmov do zdravotného systému je situácia odlišná, keď 44 percent ekonomicky aktívnych poistencov prispieva formou odvodov do zdravotného systému 78 percentami jeho celkových príjmov,“ upozornilo ministerstvo zdravotníctva. Poistné za poistencov štátu sa hradí zo štátneho rozpočtu, na ktorý prispievajú všetci pracujúci a firmy cez odvody a dane.


„Dalo by sa teda povedať, že celých šesť miliárd eur sa ročne vyzbiera na zdravotníctvo od zamestnancov, zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb,“ dodal rezort.

Poistencov štátu je najviac, do zdravotníctva za nich ide najmenej

Takzvanými poistencami štátu sú napríklad deti, študenti, rodičia na materskej a rodičovskej dovolenke, obvinení vo väzbe, väzni, osobní asistenti, opatrovatelia či nezamestnaní evidovaní na úrade práce.

Poistenec štátu znamená, že za tieto osoby zdravotné poistenie platíme my všetci, teda skladáme sa na platbu poistného z daní.


V tomto roku štát za svojich poistencov vynaloží 1 miliardu 618 miliónov eur. Pri približne 2,9 milióna poistencoch štátu to znamená, že mesačná platba za jedného poistenca štátu predstavuje približne 47 eur.

Ročná platba za dieťa, študenta, či mamičku na materskej dovolenke tak dosahuje 564 eur.

Zamestnanci ako ťahúni zdravotníctva

Každý zamestnanec zo svojej hrubej mzdy cez svojho zamestnávateľa do zdravotníctva prispieva štyrmi percentami. Ak je vaša mesačná hrubá mzda napríklad 1 200 eur, zamestnávateľ do vašej zdravotnej poisťovne každý mesiac odvedie 48 eur, čo sú štyri percentá z vašej hrubej mzdy.

Okrem toho však zamestnávateľ za vás na zdravotné poistenie odvádza ďalších 10 percent z vašej hrubej mzdy, teda v tomto prípade ide o 120 eur. Ak teda zarábate v hrubom 1 200 eur, každý mesiac do zdravotníctva prispejete sumou 168 eur, čo je ročne 2 016 eur.


Priemerná hrubá mzda na Slovensku v prvom štvrťroku tohto roka dosiahla 1 327 eur. Za priemerne zarábajúceho zamestnanca tak do zdravotníctva každý mesiac odchádza takmer 186 eur, čo je ročne 2 229 eur.


V porovnaní s platbou za poistenca štátu, ktorá je v tomto roku na úrovni 47 eur mesačne, teda ročne 564 eur, je to štvornásobne viac.

SZČO prispievajú menej ako zamestnanci

Do zdravotníctva, samozrejme, prispievajú aj samostatne zárobkové osoby (SZČO), teda živnostníci, slobodné povolania, ako notári, advokáti alebo daňoví poradcovia a takisto samostatne hospodáriaci roľníci. Všetci títo podnikatelia platia zdravotné poistenie z tzv. vymeriavacieho základu, ktorý sa im určuje podľa základu dane uvedenom v daňovom priznaní.


Zákon o zdravotnom poistení určuje pre SZČO najnižší možný vymeriavací základ a teda aj minimálnu platbu poistného na zdravotné poistenie. V tomto roku musia platiť najmenej z polovice priemernej hrubej mzdy zamestnancov spred dvoch rokov. Inak povedané, ich vymeriavací základ na tento rok musí byť aspoň polovicou z priemerných hrubých zárobkov zamestnancov za rok 2021.

Priemerná hrubá mzda na Slovensku za rok 2021 dosiahla 1 211 eur. Tohtoročný najnižší vymeriavací základ podnikateľov je preto 605,50 eura. Sadzba poistného na zdravotné poistenie pre samostatne zárobkovo činné osoby dosahuje 14 percent, teda je v rovnakej výške ako súčet sadzby poistného pre zamestnanca a zamestnávateľa.


Najnižšie možné zdravotné odvody pre samostatne zárobkovo činné odvody tak v tomto roku predstavujú 14 percent zo sumy 605,50 eura, teda 84,77 eura mesačne. Väčšina SZČO platí zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Do svojej zdravotnej poisťovne tak odvedú tento rok takmer 85 eur mesačne, čo je ročne 1 020 eur.

V porovnaní s platbou za poistenca štátu, ktorá je v tomto roku na úrovni 47 eur mesačne, teda ročne 564 eur, je to o 80 percent viac.

Samoplatitelia platia rovnako ako väčšina živnostníkov

Nezamestnaní, ktorí nie sú evidovaní na úrade práce, a preto nie sú poistencami štátu, si zdravotné poistenie musia platiť sami. Do svojej zdravotnej poisťovne pritom platia rovnakú sumu, ako je suma minimálnych zdravotných odvodov pre SZČO. V tomto roku tak platia zdravotné poistenie vo výške 84,77 eura mesačne, teda 1 020 eur ročne.


V porovnaní s platbou za poistenca štátu, ktorá je v tomto roku na úrovni 47 eur mesačne, teda ročne 564 eur, je to rovnako ako v prípade SZČO o 80 percent viac.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie