• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

V Starom Meste pomenovali ďalšie verejné priestory. Oficiálny názov dostal park, schody aj podchody

V Starom Meste pomenovali ďalšie verejné priestory. Oficiálny názov dostal park, schody aj podchody

Nové pomenovanie dostane park na Šafárikovom námestí aj podchod pod Hodžovým námestím.

29.4.2021 (Webnoviny.sk) - V bratislavskom Starom Meste dostanú názvy štyri verejné priestory. Nové pomenovania doteraz bezmenných priestorov odsúhlasili bratislavskí mestskí poslanci na štvrtkovom zastupiteľstve.

„Park Gábora Barossa, Podchod študentov 16. novembra 1989, Podchod pamäti národa a Schody rabína Armína Friedera pribudnú od 1. júla v Starom Meste," uviedol hovorca mestskej časti Matej Števove.

Už v septembri 2020 návrh odhlasovali poslanci Starého Mesta. Mestská časť tak reagovala na návrhy občanov - aktivistov a Židovskej náboženskej obce.

Mesto si tak uctí osobnosti aj udalosti

Pomenovanie Podchod študentov 16. novembra 1989 iniciovala skupina občanov - aktivistov, Park Gábora Barossa občianske združenie a Schody rabína Armína Friedera a Podchod pamäte Židovská náboženská obec.

„Uctili sme si tým osobnosti a udalosti, ktoré si to zaslúžia. Staré Mesto všetky pomenovania víta, majú obsah, sú priliehavé a nechýba im ani hodnotový a historický presah,“ podotkla starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová.

Koniec neformálnym názvom

Parkom Gábora Barossa sa stane park situovaný v priestore medzi Gajovou, Alžbetínskou, Dobrovičovou a zadnou časťou Štúrovej ulice, ktorý doteraz Bratislavčania poznali pod neformálnymi názvami ako Park na Šafku, Park na Šafárikovom námestí či Landererov park. Návrh na pomenovanie parku po uhorskom ministrovi vzišiel od OZ Petržalský okrášľovací spolok.

„Pod názvom Schody rabína Armína Friedera budú od júla zaznačené schody, ktoré tvoria spojnicu medzi Židovskou ulicou a podchodom vyúsťujúcim v lokalite Rybného námestia, kde stála Neologická synagóga," spresnil hovorca a dodal, že ide o prvý verejný priestor v Bratislave pomenovaný po niektorom z významných predstaviteľov židovskej komunity.

Nové názvy dostali aj dva podchody

Pomenovanie Podchod pamäti dostane podchod pre peších pod mostom SNP, ktorý nadväzuje na schody zo Židovskej ulice a prepája ich tak s miestom, kde stojí Pamätník holokaustu na Rybnom námestí. Iniciatíva pomenovať schody a podchod vyšla zo strany Židovskej náboženskej obce Bratislava.

Podchod študentov 16. novembra 1989, teda podchod pod Hodžovým námestím, pripomína nepovolenú demonštráciu študentov, ktorí sa v predvečer 17. novembra zišli na vtedajšom Mierovom námestí, aby vyjadrili odpor voči vtedajšiemu režimu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie