• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

V sobotu začnú posielať európske COVID osvedčenia. Kto ich dostane a na čo budú slúžiť

V sobotu začnú posielať európske COVID osvedčenia. Kto ich dostane a na čo budú slúžiť

Od soboty začnú posielať COVID osvedčenia

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) začína s generovaním digitálnych COVID osvedčení.

Tie budú slúžiť ako potvrdenie, že jeho držiteľ podstúpil očkovanie proti COVID-19, mal negatívny výsledok testu alebo prekonal toto ochorenie.

Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej budú od soboty 26. júna priebežne a automaticky posielané na e-mailové adresy ľudí, ktorí si za uplynulé týždne požiadali o dočasný očkovací certifikát.

Postupné žiadosti

Osvedčenie budú vydávať bezplatne v digitálnej alebo papierovej forme, a to v štátnom jazyku danej krajiny aj v angličtine. Elektronickú verziu je možné uložiť si na mobilnom zariadení.

Od pondelka 28. júna bude na webstránke korona.gov.sk dostupný formulár, prostredníctvom ktorého si budú môcť ľudia požiadať o jednotný digitálny COVID preukaz Európskej únie (EÚ) s potvrdením o očkovaní.


Od 1. júla si budú môcť ľudia požiadať aj o digitálne potvrdenie o testovaní a prekonaní ochorenia. Presnejšie informácie o vydávaní osvedčení plánujú prezradiť na budúci týždeň.

Pohyb a obmedzenia

Podľa doterajších informácií bude osvedčenie platiť vo všetkých krajinách EÚ. Keďže sa ich predstavitelia zhodli na spoločnom dizajne pre obe verzie, uľahčí to rozpoznávanie v akejkoľvek členskej krajine.


„Na základe dohody členských štátov EÚ by mal byť systém certifikátov plne funkčný po uplynutí 6 týždňov dlhého prechodného obdobia, ktoré sa končí 12. augusta 2021,“ povedala pre Webnoviny.sk Eliášová.


Potvrdenie uľahčí jeho držiteľovi voľný pohyb v rámci Únie a krajiny by mu nemali ukladať dodatočné cestovné obmedzenia. Výnimka bude platiť v prípade, ak budú mimoriadne nariadenia potrebné na ochranu verejného zdravia.

Takto môžu reagovať napríklad v prípade objavenia nového variantu vírusu. Pre členský štát vtedy platí povinnosť informovať o svojom rozhodnutí Európsku komisiu a všetkých ostatných členov.


Rezort zdravotníctva napriek tomu odporúča, aby vzhľadom na šírenie nebezpečného delta variantu vírusu, ľudia zvážili cestovanie do zahraničia.

Na vakcíne nezáleží

Potvrdenia o očkovaní dostanú všetci zaočkovaní, nebude pritom záležať, akú vakcínu dostali. Rovnako aj všetky členské štáty budú musieť akceptovať potvrdenie o očkovaní akoukoľvek vakcínou, ktorú schválila EÚ.


Svoje rozhodnutie môžu jednotlivé štáty rozšíriť aj na iné vakcíny. To je pozitívna správa pre tých, ktorí sa dali zaočkovať napríklad neregistrovanou vakcínou Sputnik V.

Zároveň majú jednotlivé krajiny právo rozhodnúť sa, či budú akceptovať očkovacie osvedčenie po jednej alebo po obdivoch dávkach.

Len nevyhnutné informácie

COVID osvedčenie obsahuje všetky potrebné informácie ako meno, dátum narodenia, dátum vydania dokumentu, informácie o očkovaní, vykonaní testu alebo prekonaní ochorenia. Súčasťou je aj jedinečný identifikátor.


Všetky údaje ostávajú v osvedčení a uchovávajú sa v ňom aj pri overovaní v inom štáte.


Kontroluje sa vždy len pravosť a platnosť osvedčenia overením toho, kto ho vydal a podpísal. Všetky zdravotné údaje zostávajú v členskom štáte, ktorý ho vystavil.

Zabezpečenie

Súčasťou dokumentu bude aj QR kód so základnými informáciami a digitálnym podpisom, ktorý ho chráni pred falšovaním.


Pri overovaní dokumentu sa nasníma QR kód a overí digitálny podpis. Každý orgán, ktorý osvedčenie vydá, má svoj vlastný podpisový kľúč. Všetky sú uložené v každej krajine v zabezpečených databázach.

Európska komisia vytvorila vstupnú bránu, cez ktorú sa môžu podpisy na osvedčeniach overovať v celej EÚ. Osobné údaje držiteľa osvedčenia touto bránou neprejdú, pretože na overenie digitálneho podpisu nie sú nevyhnutné.

IT špecialista je spokojný

Z pohľadu IT odborníka je návrh COVID osvedčenia pomerne bezpečný. Vysvetlil, že QR nie je záruka toho, že je niečo šifrované. „Na prvý pohľad to však vyzerá bezpečnejšie,“ povedal pre Webnoviny.sk Ondrej Macko.


Za osvedčením je teda overenie toho, či jeho držiteľ splnil podmienky na vstup do krajiny.


Okrem spomínaných informácií súvisiacich s COVID-19 bude obsahovať aj rodné číslo na overenie toho, že predkladateľ QR kódu je naozaj skutočný človek. Preukázať sa bude musieť overeným preukazom s fotografiou, ako napríklad pasom alebo občianskym preukazom.

Pozor na ľudské zlyhanie

Macko považuje zabezpečenie za dostatočné. Nástroj na overovanie však musí byť len v rukách oprávneného orgánu.


„Rodné číslo je citlivý údaj a aplikáciu, ktorá tento QR kód prečíta s tým, že overovateľ uvidí meno a rodné číslo, by mali mať len kontrolné zložky,“ upozornil odborník.


Špecialista vidí slabšie stránky v ľudskom faktore. Teda, že niekto aplikáciu poskytne neoprávneným osobám.


Potom budú mať možnosť načítať rodné číslo a v istej miere si overiť aj zdravotný stav človeka. „Nemyslím si však, že by to bola bežná prax,“ dodal.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie