• Dnes je: Piatok 15. októbra 2021 meniny má Terézia

V Rusku museli anulovať tisíce hlasovacích lístkov, rastie aj počet sťažností o narušení parlamentných volieb

V Rusku museli anulovať tisíce hlasovacích lístkov, rastie aj počet sťažností o narušení parlamentných volieb

K porušeniam zákona patrilo aj to, že v urnách bolo viac hlasovacích lístkov, ako prišlo voličov.

19.9.2021 (Webnoviny.sk) - Počet sťažností ruských opozičných aktivistov, že sú na digitálnych platformách počas ruských parlamentných volieb, umlčiavaní, sa v nedeľu zvýšil.

Porušenie volebného zákona

Predsedníčka ruskej ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilova v sobotu tiež informovala, že viac ako 6 200 hlasovacích lístkov odovzdaných v ruských parlamentných voľbách v piatich regiónoch anulovali pre porušenie procedúry volieb.

Predseda ruskej komunistickej strany Gennadij Zjuganov v sobotu, ktorá bola druhým dňom trojdňových ruských volieb, vyhlásil, že jeho strana zaznamenala najmenej 44 prípadov porušenia volebného zákona. Komunisti požiadali o povolenia na konanie protestov na budúci týždeň po tom, ako sa parlamentné voľby v nedeľu skončia.

Volebná komisia sťažnosti odmietla

Ruská volebná komisia však sťažnosti odmietla a uviedla, že sú súčasťou dobre financovanej kampane zo zahraničia. Informuje o tom portál bbc.com.

Nezávislé ruské hnutie na ochranu práv voličov Golos, ktoré ruské úrady označili za „zahraničného agenta", uviedlo, že zaznamenalo viac ako 2 750 správ o narušení volieb. Ruská volebná komisia však uviedla, že dostala len 137 správ o „nátlaku" počas volieb.

Chýbajú pozorovatelia OBSE

Prvýkrát od roku 1993 nie sú na ruských voľbách prítomní pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre obmedzenia, ktoré prijali ruské úrady.

Očakáva, že strana Jednotné Rusko, ktorá je lojálna voči prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ľahko porazí trinásť ostatných strán zúčastňujúcich sa na voľbách.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie