• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

V platnosti je nový systém podporných opatrení v školstve, cieľom je zvyšovať kvalitu inkluzívneho vzdelávania

V platnosti je nový systém podporných opatrení v školstve, cieľom je zvyšovať kvalitu inkluzívneho vzdelávania

Nárok na konkrétny typy podporných opatrení bude viazaný na posúdenie zo strany pedagogických alebo odborných zamestnancov školy, školského zariadenia alebo zariadenia poradenstva a prevencie.

Nový školský rok priniesol nový systém podporných opatrení, ktorý je v platnosti od 1. septembra tohto roka. Katalóg obsahujúci 21 podporných opatrení by mal nadobudnúť plošnú platnosť v roku 2026.

Adresná podpora

Školy a školské zariadenia by mali mať možnosť, s ohľadom na ich personálne, materiálne i finančné podmienky, prispievať k zaisteniu adresnej podpory pre žiactvo. Cieľom predmetných opatrení je, aby každé dieťa dostalo takú mieru adresnej podpory, ktorá mu umožní, aby maximálne využilo svoj potenciál vo vzdelávacom procese.

Ako v tlačovej správe ďalej informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR, podporný systém v podobe katalógu podporných opatrení by mal prispieť k zlepšeniu pripravenosti aktérov vo vzdelávaní na prácu s deťmi, ktoré majú rozmanité potreby. Pedagógovia i ďalší pracovníci vo výchovnej oblasti by tak mali byť lepšie pripravení na zvyšovanie psychickej pohody detí a na rozvíjanie ich výchovno-vzdelávacieho potenciálu, a to bez rozdielu. Bližšie informácie o systéme podporných opatrení sú dostupné online.

Inkluzívne vzdelávanie

„Naším zámerom je prostredníctvom podporných opatrení, uvedených v Katalógu podporných opatrení, zvyšovať kvalitu inkluzívneho vzdelávania. Podporné opatrenia reagujú na rozmanité výchovno-vzdelávacie potreby detí a žiakov. Tie môžu mať dočasný alebo trvalý charakter a môžu vyplývať zo zdravotného stavu či iných výchovno-vzdelávacích potrieb alebo životných podmienok dieťaťa alebo žiaka, či podmienok v spoločnosti, škole alebo školskom zariadení,“ priblížil minister školstva Daniel Bútora.

Nárok na konkrétny typy podporných opatrení bude viazaný na posúdenie zo strany pedagogických alebo odborných zamestnancov školy, školského zariadenia alebo zariadenia poradenstva a prevencie. Katalóg je založený na posúdení miery podpory, dieťa potrebuje na to, aby rozvinulo svoj vzdelávací potenciál. Podľa štátneho tajomníka MŠVVaŠ SR Slavomíra Partilu by mal systém prispieť k tomu, aby bola poskytovaná podpora adresnejšia a flexibilnejšia.

„Do celého procesu sa aktívnejšie a systematickejšie zapoja zákonní zástupcovia detí a žiakov, školy, školské zariadenia, celý systém poradenstva a prevencie, regionálne úrady školskej správy a organizácie zriadené ministerstvom školstva,“ dodal Partila.

Metodická podpora

Pripravená je aj rozsiahla metodická podpora, na ktorej ministerstvo spolupracovalo s expertmi z akademického prostredia i s pedagogickým a odborným zamestanectvom bežných i špeciálnych škôl. Metodická podpora bude dostupná v podobe sprievodných metodických materiálov, seminárov a školení, programov profesijného rozvoja i priameho poradenstva a konzultácií. Ako uviedol generálny riaditeľ Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (NIVaM) Ivan Pavlov, NIVaM za účelom efektívnej implementácie Katalógu pripravil špecializované programy inovačného vzdelávania.

„V regiónoch pripravujeme infosemináre, kde sa osobne stretneme s pedagogickými a odbornými zamestnancami, aby sme im priblížili opatrenia. Posilnili sme tiež naše metodické a lektorské kapacity na krajských pracoviskách NIVaM,“ uviedol Pavlov.

Súčasť reformy

Katalóg v slovenskom prostredí predstavuje nový systém podpory vo výchove a vzdelávaní. Na jeho tvorbe sa podieľali odborné kapacity z oblastí vzdelávania a inklúzie. Je tiež súčasťou reformy Plánu obnovy a odolnosti SR.

„Zavedenie podporných opatrení vo vzdelávaní je kľúčovou reformou plánu obnovy, ktorá posilňuje inklúziu detí, ktoré zažívajú prekážky pri učení. Reforma je súčasťou balíka opatrení v rámci tretej žiadosti o platbu v hodnote 815 miliónov eur, ktorú bude Slovensko podávať na Európsku komisiu koncom septembra,“ povedal riaditeľ odboru vzdelávania, inovácií a verejných financií, zo sekcie plánu obnovy na Úrade vlády Peter Goliaš.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie