• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

V obciach na Južnej Morave strhnú po tornáde vyše 60 domov, nehlásia žiadnych nezvestných

V obciach na Južnej Morave strhnú po tornáde vyše 60 domov, nehlásia žiadnych nezvestných

Vyčíňanie extrémneho počasia si vyžiadalo päť mŕtvych a desiatky zranených.

26.6.2021 (Webnoviny.sk) - V juhomoravských obciach, ktoré vo štvrtok zasiahlo tornádo, bude treba strhnúť desiatky domov. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, kde sú poškodené stovky domov, postupne obchádzajú statici. Tí zatiaľ k likvidácii určili 61 domov. Povedal to juhomoravský hajtman Jan Grolich, ktorého cituje spravodajský portál Novinky.cz.

V postihnutej oblasti nie je nikto nezvestný. Vyčíňanie extrémneho počasia si tak vyžiadalo päť mŕtvych a desiatky zranených.

Odpratávajú škody

Vo všetkých obciach odpratávajú škody. Na Břeclavsku a Hodonínsku zasahuje podľa portálu iDNES.cz zhruba tisícka hasičov, 160 členov armády, ale aj 200 policajtov a psychológovia. Obyvateľom pomáhajú aj dobrovoľníci.

O všetkých ľudí bez strechy nad hlavou je postarané. Väčšina odišla k príbuzným, malá časť prespáva v priestoroch vyčlenených obcami. Materiálnej pomoci, ktorú dosiaľ nazhromaždili rôzne zbierky, je podľa hajtmana dosť. Pomoc zhromažďujú v sklade v Hodoníne a netreba ju tak voziť do postihnutej oblasti.

Zriadia informačné miesta

Grolich po zasadnutí krízového štábu oznámil, že v obciach zriadia informačné miesta, „aby ľudia, ktorí potrebujú pomoc alebo ju, naopak, ponúkajú, vedeli, kam sa obrátiť, ako postupovať“. Centrá budú zbierať požiadavky od starostov aj jednotlivcov.


Dostať sa do postihnutých oblastí autom je veľmi náročné, keďže takmer všade pracuje ťažká technika. Práce v lokalite komplikujú aj autá dobrovoľníkov a polícia ich žiada, aby ich preparkovali na určené plochy. Do obcí sa dostanú miestni obyvatelia a záchranári.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie