• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

V novej oddychovej zóne medzi OC Korzo a cyklochodníkom si môžete príjemne posedieť aj opraviť bicykel

V novej oddychovej zóne medzi OC Korzo a cyklochodníkom si môžete príjemne posedieť aj opraviť bicykel

Podľa prieskumu agentúry 2muse pre OC Korzo Prievidžania radi športujú.

17.5.2023 (SITA.sk) - Podľa prieskumu agentúry 2muse pre OC Korzo Prievidžania radi športujú. Preferujú cyklistiku, turistiku, beh či plávanie.

Práve na bicykel si za účelom športu a rekreácie sadne aspoň raz do mesiaca (cestná aj horská cyklistika) viac ako polovica opýtaných.*

Nová oddychová zóna medzi OC Korzo a cyklochodníkom

"Korzo Prievidza chce podporiť pozitívny vzťah obyvateľov regiónu k športu, ktorý nám potvrdil aj minuloročný prieskum.

Vzhľadom na polohu nášho obchodného centra vedľa cyklochodníka a príjemného prostredia pri rieke Nitra sme sa rozhodli vybudovať oddychovú zónu, kde si môžete príjemne posedieť, osviežiť sa vďaka fontánke s pitnou vodou, využiť stojan na opravu bicyklov, nabiť svoj elektrobicykel či elektrokolobežku, alebo si pozrieť mapu cyklotrás v okolí aj s pexesom pre deti.

Pozývame samozrejme aj návštevníkov, ktorí preferujú korčule, kolobežky, alebo sa zastavia v rámci prechádzky," hovorí Júlia Molnárová Kráľová, marketingová manažérka OC Korzo Prievidza.

Až dve tretiny obyvateľov Prievidze a okolia by radi bicyklovali viac

Podľa prieskumu bicyklovanie vnímajú opýtaní primárne ako voľnočasovú aktivitu, tiež ako prostriedok na udržanie či zlepšenie zdravia a kondície, ale aj ako jednoduchý spôsob dopravy. Až 71% opýtaných by chcelo bicyklovať viac.

Badať tiež narastajúci trend využívania elektrobicyklov. Skoro 60% opýtaných by chcelo vlastniť, alebo si plánuje zakúpiť elektrobicykel.

S pokrytím mesta cyklotrasami je rovnako veľa ľudí spokojných ako nespokojných, v rámci mesta vnímajú priestor na zlešenie infraštruktúry pre cyklistov.*

Mladí myslia na životné prostredie

"Zaujal nás postoj mladých - až dve tretiny z nich by chcelo bicyklovaním pomôcť planéte k zvládaniu negatívnych následkov industrializovanej civilizácie a niečo pri tom aj ušetriť. Vítame, že sa povedomie o otázkach zmeny klímy rozširuje a mladá generácia si uvedomuje aktuálnosť a akútnosť tejto témy. Do budúcna by sme radi realizovali ešte viac aktivít motivujúcich k využívaniu alternatívnych spôsobov dopravy," uvádza Katarína Koreňová, riaditeľka OC Korzo Prievidza.

*Prieskum agentúry 2muse, s.r.o. pre OC Korzo Prievidza, realizovaný počas augusta 2022 na vzorke 203 respondentov - cyklisti vo veku 18 a viac rokov z okresu Prievidza.

Fotogaléria tu.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie