• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

V Nitrianskom kraji na linkách prímestskej dopravy pribudlo 38 nových moderných autobusov (foto)

V Nitrianskom kraji na linkách prímestskej dopravy pribudlo 38 nových moderných autobusov (foto)

Každý z nových autobusov ponúka cestujúcim možnosť bezdrôtového pripojenia na internet cez WiFi. Zvýšil sa tiež počet USB portov na nabíjanie mobilných zariadení, ktoré sú rozmiestnené v celom vozidle.

Spoločnosť ARRIVA Nové Zámky posiela na cesty v regiónoch Nové Zámky, Štúrovo, Šaľa, Komárno a Levice 38 nových autobusov Iveco.

Emisná norma EURO 6-E

Moderné autobusy pre prímestskú dopravu majú 40 miest na sedenie a 35 miest na státie. Vozidlá spĺňajú najprísnejšiu emisnú normu EURO 6-E a k ich výbave patria LED svetelné tabule s označením spoja vpredu a na pravej strane vozidla, výkonná klimatizácia, tónované bočné sklá, kamerový systém a moderné LCD panely v interiéri pre lepšiu orientáciu a informovanosť cestujúcich.

Kľúče od nových autobusov v piatok v Leviciach vodičom symbolicky odovzdali generálny riaditeľ spoločnosti Silvester Zemes spolu s primátorom Jánom Krtíkom.

„Zlepšovanie pracovných podmienok vodičov, napríklad aj investíciou do moderného vozového parku, je jednou z ciest, ako urobiť povolanie vodiča autobusu atraktívnym aj pre mladých ľudí. Musí však ísť ruka v ruke s finančným ocenením. Ukazuje sa, že súťaženie o dodávanie verejnej služby za najnižšiu cenu možno nie je tá najlepšia cesta, ako ohodnotiť túto zodpovednú a náročnú prácu. Aj preto v dnešnej situácii historického nárastu inflácie, ktorú nebolo možné dopredu predvídať, rokujeme s objednávateľmi, aby sme spoločne našli dodatočné finančné zdroje a stabilizovali mzdy vodičov vo verejnej doprave,“ povedal pri tejto príležitosti Michal Horák, generálny riaditeľ spoločností ARRIVA na Slovensku.

Nové možnosti a špeciálne úpravy

Každý z nových autobusov ponúka cestujúcim možnosť bezdrôtového pripojenia na internet cez WiFi. Zvýšil sa tiež počet USB portov na nabíjanie mobilných zariadení, ktoré sú rozmiestnené v celom vozidle.


Signalizačné tlačidlá, ktorými cestujúci dávajú znamenie vodičovi, sú označené aj Braillovým písmom pre lepšiu orientáciu nevidiacich a slabozrakých pasažierov. Špeciálna povrchová úprava zadnej strany sedadiel je odolná voči prejavom vandalizmu.

Okrem senzoru mŕtveho uhla sú autobusy vybavené ďalšími 6 kamerami, ktoré snímajú dianie pred a za vozidlom, ale aj v priestore pre cestujúcich, čím prispievajú k vyššej úrovni bezpečnosti počas cestovania.


Kabína vodiča je v autobusoch chránená bezpečnostným sklom a všetky vozidlá sú vybavené novým tarifným zariadením typu Vesna, ktoré umožňuje rýchlejšie vybavenie cestujúcich.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie