• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

V Nemecku za mesiac zlacnel benzín o 27 centov za liter. A na Slovensku? Dáta bez pátosu priniesli čertovské počty

V Nemecku za mesiac zlacnel benzín o 27 centov za liter. A na Slovensku? Dáta bez pátosu priniesli čertovské počty

V Nemecku ministri zasadli a od 1. júna znížili spotrebnú daň na benzín o 30 centov.

Ceny benzínu v Nemecku klesli za mesiac o 27 centov, to je na 50-litrovej nádrži 14 eur. Uviedli to Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

Spotrebná daň na benzín

„V Nemecku ministri zasadli a od 1. júna znížili spotrebnú daň na benzín o 30 centov. Dali prísľub a tlačili na miestne ‚slovnafty‘, aby to premietli do koncových cien,“ píšu a priblížili, že spotrebná daň na benzín v Nemecku je 36 centov.

Naopak, na Slovensku benzín zdražel o deväť centov, čo na rovnakej nádrži robí plus päť eur. „Na Slovensku istý minister odmietol v máji akceptovať návrhy na zníženie spotrebnej dane na benzín a tak máme daň na 51 centoch na liter a DPH stále na 20 percentách,“ píšu Dáta bez pátosu a pripomínajú, že Veronika (Remišová, pozn. red.) drukovala a zatiaľ sa neopravila, že pri znížení spotrebnej dane ušetria len SÚV-isti.

Benzín a nafta by mohli zlacnieť

V Nemecku tak podľa analytikov z Dát bez pátosu aj napriek rastu cien ropy v júni oproti máju došlo netto k plnému premietnutiu zníženia spotrebnej dane o 30 centov do koncových cien pre motoristov. „To je prekvapko, čo Veronika Remišová a Igor Matovič?“ odkazujú.

Navyše pripomínajú, že v Nemecku je väčšina benzínov vyrábaná z drahej ropy Brent a/alebo WTI a na Slovensku z ropy Ural, ktorá je o takmer 30 percent lacnejšia. „Toto by si zaslúžilo vysvetlenie buď od Molu-Slovnaftu alebo od Nemeckých rafinérií,“ skonštatovali.

Ale majú aj dobré správy. „Budúci týždeň by už mal benzín a aj nafta zlacnieť,“ predpovedajú. Pretože ropa ide trendovo dole a z maxima v strede júna stráca 8 až 10 centov, čo je skoro 10 percent. „Ural kopíruje Brent s opozdením 5 až 7 dní,“ dodali.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie