• Dnes je: Utorok 18. januára 2022 meniny má Bohdana

V moldavskom hlavnom meste Kišiňov oslavovali 30. výročie nezávislosti

V moldavskom hlavnom meste Kišiňov oslavovali 30. výročie nezávislosti

Podľa prezidentky Maie Sanduovej nezávislosť Moldavsko naučila „aké ťažké môže byť bremeno slobody“.

27.8.2021 (Webnoviny.sk) - Moldavská prozápadná prezidentka v piatok v spoločnosti kolegov z Rumunska, Poľska a Ukrajiny oslávila v hlavnom meste Kišiňov tri desaťročia nezávislosti krajiny od Sovietskeho zväzu. Moldavsko získalo nezávislosť 27. augusta 1991.

Maia Sanduová, ku ktorej sa na oslavách pridali rumunský prezident Klaus Iohannis, Poliak Andrzej Duda a ukrajinská hlava štátu Volodymyr Zelenskyj, konštatovala, že nezávislosť Moldavsko naučila „aké ťažké môže byť bremeno slobody“.

Dezilúzia a emigrácia

Krajinu s 3,5-miliónovou populáciou celé roky trápi chudoba, vysoká miera korupcie a rozsiahla dezilúzia, ktoré moldavských občanov vedú k masovej emigrácii.

Moldavsko v roku 2014 podpísalo s Európskou úniou dohodu o vytvorení užších politických a ekonomických väzieb, no korupcia a nedostatok reforiem narušili rozvoj.

Nutnosť spolupráce

Premiérka Natalia Gavrilitová, ekonómka, ktorej vládu parlament schválil 6. augusta, si myslí, že Moldavci musia spolupracovať na tom, aby mali „krajinu so spravodlivosťou a rešpektom k čestnej práci“. Vo videu, ktoré zverejnila v piatok, si zároveň zaželala, aby bolo ďalších 30 rokov lepších.

Rumunský prezident Iohannis počas tlačovej konferencie v Kišiňove skonštatoval, že podporuje „proces reforiem a európsku integráciu“ Moldavska.

V júni Európska komisia oznámila, že únia poskytne Moldavsku ekonomický ozdravný balíček 600 miliónov eur. Podmienkou sú však súdne a protikorupčné reformy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie