• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

V minulom roku navštívilo jaskyne vyše 454.000 osôb

V minulom roku navštívilo jaskyne vyše 454.000 osôb

Návštevnosť jaskýň je závislá od medzinárodnej, domácej politicko-ekonomickej situácie, regionálneho rozvoja a dopytu turistov, polohy a dostupnosti k jaskyni či od počasia.

Jaskyne v správe štátnej ochrany prírody navštívilo v minulom roku 454.019 osôb. Návštevnosť sa oproti roku 2021 zvýšila. Najnavštevovanejšou bola Belianska jaskyňa. Uviedol to riaditeľ Správy slovenských jaskýň (SSJ) Ján Zuskin.

Zvýšenie návštevnosti vidí Zuskin v znížení až pozastavení opatrení v súvislosti s pandémiou, otvorení hraníc či väčšieho množstva školských výletov. "V oboch rokoch bolo viac domácich návštevníkov. V roku 2021 to bolo 86 percent, v minulom roku 63 percent," povedal.

Dlhodobo najnavštevovanejšími sú Belianska jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody. V minulom roku mala Belianska jaskyňa 107.321 návštevníkov. Demänovská jaskyňa slobody ukončila prevádzku približne o mesiac skôr, pretože sa tam začali práce na rekonštrukcii elektroinštalácie, priblížil Zuskin.

"Najmenej navštevovanou jaskyňou bola Brestovská jaskyňa, ktorú navštívilo 10.000 osôb. Ide však o jaskyňu, pre ktorú sú stanovené limity a svojou formou sprístupnenia je odlišná od ostatných," skonštatoval riaditeľ jaskýň. Dodal, že dosiahnutá návštevnosť vlani mierne zaostávala za návštevnosťou v roku 2019, čiže posledným rokom pred pandémiou.

Návštevnosť jaskýň je závislá od medzinárodnej, domácej politicko-ekonomickej situácie, regionálneho rozvoja a dopytu turistov, polohy a dostupnosti k jaskyni či od počasia. "Samozrejme, že ju môžu ovplyvňovať aj prijaté interné podmienky, nadväzujúce na povinnosti a ciele organizácie. Našou hlavnou povinnosťou v rámci poskytovania služieb v sprístupnených jaskyniach je únosne využívať jaskyne pri dodržaní bezpečnosti návštevníkov," poukázal Zuskin.

Zároveň uviedol, že vstupné je v porovnaní s minulým rokom zvýšené. Dôvodom je celoplošné zvyšovanie a rast cien, najmä energií, ktoré ovplyvňujú vstupné náklady. "Žiaľ, asi nebudeme prví, ktorí musia skonštatovať, že finančná situácia je zložitá, a preto sa musíme snažiť hľadať aj iné zdroje, alebo obmedzovať aktivity či činnosť," povedal riaditeľ. SSJ sa podľa neho snaží získavať finančné prostriedky napríklad zo štrukturálnych fondov Európskej únie, ide však o dlhodobý a neistý proces. "Pokiaľ to nie je možné, musíme zabezpečovať len nevyhnutné úlohy, čo však spôsobuje stopku pre rozvoj a kumuláciu dlhodobo neriešených problémov z dôvodu obmedzených zdrojov," uzavrel Zuskin.Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie