• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

V Maďarsku slabne záujem o očkovanie, iným krajinám plánuje dať viac ako 140-tisíc vakcín

V Maďarsku slabne záujem o očkovanie, iným krajinám plánuje dať viac ako 140-tisíc vakcín

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok vyzval Maďarov, aby sa zaregistrovali na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Spravil tak po výraznom spomalení jednej z najrýchlejších vakcinačných kampaní spomedzi 27 členských štátov Európskej únie (EÚ).

Orbánova vláda tiež vo štvrtok v súvislosti so spomalením očkovania oznámila, že plánujú iným krajinám požičať alebo darovať viac ako 140-tisíc dávok zo svojich nepoužitých zásob.

Vírus len tak nezmizne

V piatkovom rozhlasovom rozhovore Orbán poznamenal, že tri milióny dospelých v krajine s takmer 10 miliónmi obyvateľov, sa ešte nedali zaočkovať.


„Obávam sa, že sa vytvorí obraz, že sa (vakcíne) môžete vyhnúť. Faktom však je, že tento vírus len tak nezmizne… Skôr či neskôr si nájde každého,“ varoval.

Maďarská vláda plánuje darovať 100-tisíc dávok vakcín od firmy AstraZeneca africkému ostrovnému štátu Kapverdy. Ďalších 41-tisíc dávok očkovacích látok Pfizer-BioNTech zase požičajú Českej republike.

Líder v zaočkovanosti

Maďarsko podalo aspoň jednu dávku vakcíny 52,3 % svojej populácie, čo je druhá najvyššia hodnota v EÚ. Vďaka tomu, že si krajina okrem dodávok sprostredkovaných úniou zabezpečila aj vakcíny z Ruska a Číny, stala sa rýchlo lídrom v zaočkovanosti.


Zdá sa však, že sa blíži k svojmu stropu, keďže už takmer všetkých, ktorí sa zaregistrovali, zaočkovali. Vedie to k tomu, že majú k dispozícii viac vakcín, ako je ľudí, ktorí o ne majú záujem.


Zatiaľ čo v polovici apríla podali denne v priemere viac ako 75-tisíc prvých dávok, tento týždeň sa to prepadlo pod 30-tisíc, pričom v utorok podľa vládnych údajov podali len niečo viac ako tritisíc prvých dávok.

Dostali najviac vakcín na 100 obyvateľov

Stredoeurópska krajina pritom dostala 154 dávok vakcín na 100 obyvateľov, čo je podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) najviac v Európskej únii a vysoko to presahuje ďalšieho v rebríčku, Cyprus, ktorý má 81 dávok na 100 obyvateľov.Maďarsko má podľa údajov ECDC ešte takmer tri milióny dávok vakcín od čínskej firmy Sinopharm, ktoré už mu doručili.

Nepredĺžili zmluvu s Pfizer-BioNTech

Minulý týždeň bolo Maďarsko jedinou krajinou európskej dvadsaťsedmičky, ktorá sa nezapojila do tretieho kontraktu únie s konzorciom Pfizer-BioNTech na ďalších 1,8 miliardy dávok vakcín.


Vládny minister sa vtedy vyjadril, že Maďarsko má v zásobe alebo objednaných dosť vakcín pre svojich obyvateľov až do konca budúceho roka a tiež, že koncom roka 2022 spustia vlastnú továreň na výrobu vakcín. Maďarská vláda plánuje na komunikačnú kampaň na podporu očkovania minúť zhruba 46 miliónov eur.


Medzi výhody pre zaočkovaných patria napríklad imunitné certifikáty, ktoré umožňujú prístup do vnútorných priestorov reštaurácií, na športové podujatia, do hotelov a iných rekreačných zariadení.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie