• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

V Maďarsku slabne záujem o očkovanie, iným krajinám plánuje dať viac ako 140-tisíc vakcín

V Maďarsku slabne záujem o očkovanie, iným krajinám plánuje dať viac ako 140-tisíc vakcín

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok vyzval Maďarov, aby sa zaregistrovali na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Spravil tak po výraznom spomalení jednej z najrýchlejších vakcinačných kampaní spomedzi 27 členských štátov Európskej únie (EÚ).

Orbánova vláda tiež vo štvrtok v súvislosti so spomalením očkovania oznámila, že plánujú iným krajinám požičať alebo darovať viac ako 140-tisíc dávok zo svojich nepoužitých zásob.

Vírus len tak nezmizne

V piatkovom rozhlasovom rozhovore Orbán poznamenal, že tri milióny dospelých v krajine s takmer 10 miliónmi obyvateľov, sa ešte nedali zaočkovať.


„Obávam sa, že sa vytvorí obraz, že sa (vakcíne) môžete vyhnúť. Faktom však je, že tento vírus len tak nezmizne… Skôr či neskôr si nájde každého,“ varoval.

Maďarská vláda plánuje darovať 100-tisíc dávok vakcín od firmy AstraZeneca africkému ostrovnému štátu Kapverdy. Ďalších 41-tisíc dávok očkovacích látok Pfizer-BioNTech zase požičajú Českej republike.

Líder v zaočkovanosti

Maďarsko podalo aspoň jednu dávku vakcíny 52,3 % svojej populácie, čo je druhá najvyššia hodnota v EÚ. Vďaka tomu, že si krajina okrem dodávok sprostredkovaných úniou zabezpečila aj vakcíny z Ruska a Číny, stala sa rýchlo lídrom v zaočkovanosti.


Zdá sa však, že sa blíži k svojmu stropu, keďže už takmer všetkých, ktorí sa zaregistrovali, zaočkovali. Vedie to k tomu, že majú k dispozícii viac vakcín, ako je ľudí, ktorí o ne majú záujem.


Zatiaľ čo v polovici apríla podali denne v priemere viac ako 75-tisíc prvých dávok, tento týždeň sa to prepadlo pod 30-tisíc, pričom v utorok podľa vládnych údajov podali len niečo viac ako tritisíc prvých dávok.

Dostali najviac vakcín na 100 obyvateľov

Stredoeurópska krajina pritom dostala 154 dávok vakcín na 100 obyvateľov, čo je podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) najviac v Európskej únii a vysoko to presahuje ďalšieho v rebríčku, Cyprus, ktorý má 81 dávok na 100 obyvateľov.Maďarsko má podľa údajov ECDC ešte takmer tri milióny dávok vakcín od čínskej firmy Sinopharm, ktoré už mu doručili.

Nepredĺžili zmluvu s Pfizer-BioNTech

Minulý týždeň bolo Maďarsko jedinou krajinou európskej dvadsaťsedmičky, ktorá sa nezapojila do tretieho kontraktu únie s konzorciom Pfizer-BioNTech na ďalších 1,8 miliardy dávok vakcín.


Vládny minister sa vtedy vyjadril, že Maďarsko má v zásobe alebo objednaných dosť vakcín pre svojich obyvateľov až do konca budúceho roka a tiež, že koncom roka 2022 spustia vlastnú továreň na výrobu vakcín. Maďarská vláda plánuje na komunikačnú kampaň na podporu očkovania minúť zhruba 46 miliónov eur.


Medzi výhody pre zaočkovaných patria napríklad imunitné certifikáty, ktoré umožňujú prístup do vnútorných priestorov reštaurácií, na športové podujatia, do hotelov a iných rekreačných zariadení.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie