• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

V Maďarsku prekonal počet úmrtí na COVID-19 nový smutný rekord, novinári žiadajú o vstup do nemocníc

V Maďarsku prekonal počet úmrtí na COVID-19 nový smutný rekord, novinári žiadajú o vstup do nemocníc

V stredu 28 spravodajských médií podpísalo otvorený list vláde, v ktorom požadujú viac transparentnosti o pandémii.

Nárast úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 v Maďarsku neslabne. Tamojšie úrady v stredu oznámili nový denný rekord 302 úmrtí. Krajina má naďalej smutné prvenstvo v najvyššej týždennej úmrtnosti na milión obyvateľov na svete.

Líder v očkovaní

V Maďarsku už štvrtý týždeň platia nové lockdownové opatrenia, ktorých cieľom je znížiť počet infekcií, hospitalizácií a úmrtí. Spolu s ambicióznym vakcinačným programom, vďaka ktorému je lídrom v očkovaní v Európskej únii (EÚ), sa im však nedarí zvrátiť negatívny trend.

Maďarské nemocnice sú pod bezprecedentným tlakom, z hľadiska počtu obyvateľov sa v nich lieči viac pacientov s COVID-19 ako v ktorejkoľvek inej krajine EÚ okrem Bulharska.

Zdravotníci nemôžu dávať rozhovory

V stredu 28 spravodajských médií podpísalo otvorený list vláde, v ktorom požadujú viac transparentnosti o pandémii. Okrem iného od vlády chcú, aby mohli novinári vstupovať do nemocníc za účelom informovania o oddeleniach pre pacientov s COVID-19 a aby zdravotníci mohli dávať rozhovory médiám. To im teraz zakazuje ministerský výnos.

Maďarsko v utorok prekonalo hranicu dvoch miliónov zaočkovaných ľudí, čo je viac ako 20 percent jeho populácie. Maďarsko proti koronavírusu okrem vakcín schválených v rámci celej EÚ očkuje aj prípravkami z Ruska a Číny. Minister zahraničia Péter Szijjártó v stredu oznámil, že v noci dorazilo do Budapešti viac ako štvrť milióna dávok ruskej vakcíny Sputnik V.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie