• Dnes je: Štvrtok 01. júna 2023 meniny má Žaneta

V Ľubietovej plánujú zrealizovať protipovodňové opatrenia na miestnom potoku za 233-tisíc eur

V Ľubietovej plánujú zrealizovať protipovodňové opatrenia na miestnom potoku za 233-tisíc eur

Celková predpokladaná hodnota zákazky takmer 233-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty.

25.3.2023 (SITA.sk) - V obci Ľubietová pri Banskej Štiavnici chcú zrealizovať protipovodňové opatrenia pod Ženskou dolinou. Podľa súťažných podkladov zverejnených vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie je celková predpokladaná hodnota zákazky takmer 233-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty.

Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce Pavel Zajac, ide o výmenu betónových rúr, ktoré odvádzajú vodu z bazéna zachytávajúceho splaveniny.

„Potrebujeme tie rúry vymeniť, lebo sa rozpadajú. Sú to staré rúry a máme to tam už prevalené,“ uviedol starosta s tým, že sa môže stať, že nastane havarijná situácia. „Potom nebudeme mať na výber, budeme to musieť otvoriť a zrealizovať,“ dodal Zajac.

O prostriedky žiada obec z eurofondovej výzvy, pričom stavebné práce by chceli realizovať po úspešnom verejnom obstarávaní a schválení financovania. Záujemcovia o realizáciu môžu ponuky predkladať do konca marca.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie