• Dnes je: Sobota 18. septembra 2021 meniny má Eugénia

V ĽSNS sa bojuje o vplyv. Vyrastie opevnenému Kotlebovi konkurencia v novej strane?

V ĽSNS sa bojuje o vplyv. Vyrastie opevnenému Kotlebovi konkurencia v novej strane?

Právoplatný rozsudok by pripravil Kotlebu o poslanecké kreslo. Na jeho miesto by prišiel náhradník. Otázkou je, ako by to bolo s jeho vodcovskou funkciou v ĽSNS.

Tvrdý zápas o dominanciu v strane Mariana Kotlebu odhaľujú vyhlásenia jej populárnych tvárí europoslanca Milana Uhríka a poslanca národného parlamentu Milana Mazureka, ktorí končia vo vedení Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

Dôvodom má byť podľa nich zmena stanov spočívajúca v posilnení právomocí šéfa strany a v oslabení predsedníctva. Následne sa k nim pridal aj poslanec a hovorca strany Ondrej Ďurica.

K vyjadreniam politikov ĽSNS z utorka večera 19. januára dnes 20. januára pribudol aj ďalší podpredseda strany a poslanec parlamentu Miroslav Suja. Na sociálnej sieti informoval, že vykonáva funkciu podpredsedu strany a možnosť opätovne kandidovať za súčasných podmienok nevyužije.

Suja bol pritom vnímaný ako blízky Kotlebov človek. Uhrík zase s Kotlebom úzko spolupracoval v čase, keď šéf ĽSNS viedol banskobystrickú župu. Uhrík bol riaditeľom župného úradu.

Zmena stanov v štýle – len on

Uhrík na sociálnej sieti napísal, že na nasledujúcom straníckom sneme nebude kandidovať za podpredsedu strany. Podľa Uhríka zmenou stanov začiatkom januára došlo k ďalšiemu presunu kompetencií z predsedníctva na predsedu.


„Predsedníctvo strany prakticky nerozhoduje už o ničom. Čo ma však ťaží na srdci viac, je, že o takejto zásadnej zmene stanov som vôbec nevedel. Delegátom boli na sneme predložené na schválenie stanovy v úplne inom znení, ako návrh, ktorý sme odsúhlasili na poslednom spoločnom predsedníctve,“ priblížil Uhrík.


Verejne ďalej komentovať aktuálnu situáciu v strane odmietol. „Uvidíme, čo sa stane. Momentálne nie je pingpongová loptička na mojej strane,“ odpovedal portálu Webnoviny.sk na otázku, či vidí svoju ďalšiu budúcnosť v ĽSNS.

Beluský vidí chybu v komunikácii

Poslanec Martin Beluský (ĽSNS) tvrdí, že spomínaní ľudia neodišli z predsedníctva strany, „lebo v predsedníctve neboli, nechcú kandidovať v ďalších nominačných voľbách“. Podľa neho bude strana celú záležitosť riešiť.


Beluský vidí situáciu inak ako nespokojní poslanci. „Žiadne kompetencie sa nemenili,“ povedal Webnovinám Beluský.


Odmietol tvrdenie kritikov, že predsedníctvo strany je zbytočné a posilnili sa právomoci predsedu strany. „Nie, v stanovách sa nič nemenilo. Neviem, odkiaľ to majú. Zrejme je aj naša chyba, že sa k nim dostala zlá informácia,“ vyjadril sa Beluský.

Viac ukáže čas, hovorí sociológ

Sociológ Pavel Haulík uviedol, že si netrúfa komentovať dianie v ĽSNS vzhľadom na to, že nevidí dovnútra strany, čo sa tam deje. „Zrejme si treba počkať na ďalšie kroky, ktoré môžu dianie ozrejmiť,“ poznamenal.


Zatiaľ je neisté, ako budú vnímať aktuálny vývoj v ĽSNS jej voliči. „Pre voličov to musí byť záhadou rovnako ako pre ostatných. Pochybujem, že majú iné komunikačné kanály, ako tie, ktoré má k dispozícii každý človek a ktoré sú na informácie skúpe,“ zhodnotil sociológ.


Europoslanec Milan Uhrík je medzi priaznivcami strany populárny. Vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019 sa prekrúžkoval na prvé miesto kandidačnej listiny. Krúžkovalo ho 42 779 ľudí, ĽSNS získala takmer 119-tisíc hlasov.

Poslanec Milan Mazurek sa vlani vo voľbách do parlamentu prekrúžkoval z posledného 150. miesta na druhé. Získal necelých 29 percent prednostných hlasov z celkového počtu platných hlasov odovzdaných pre ĽSNS. Pre porovnanie, Kotleba mal prednostných hlasov takmer 75 percent.

Zjaví sa nová strana?

Beluský nevie, či nespokojní funkcionári zo strany odídu. „Videl som príchody a odchody veľa ľudí. Myslím si, že si vieme ako ľudia sadnúť a dohodnúť sa,“ povedal Beluský.


Netuší, či Uhrík s Mazurekom založia novú stranu. „Neviem, ani oni teraz asi nevedia, čo bude za rok, za dva,“ poznamenal.


Sociológ Haulík v prípade založenia novej strany zapochyboval o jej úspechu. Podľa neho na Slovensku platí vcelku spoľahlivo, že odštiepenci nemajú spravidla veľkú šancu.

„Samozrejme, sú výnimky. Či aj toto by mohla byť taká výnimka, si myslím, že skôr nie. Tá strana je spojená s Kotlebom a ťažko počítať s tým, že by niekto, kto z ĽSNS odíde, si zobral aj voličov,“ zhodnotil sociológ.

Súd s Kotlebom a jeho budúcnosť

Špecializovaný trestný súd vlani v jeseni odsúdil Kotlebu na štyri roky a štyri mesiace väzenia. Rozsudok však nie je definitívny. Bude o ňom ešte rozhodovať Najvyšší súd SR. Išlo o kauzu verejného rozdávania šekov s extrémistickou symbolikou v hodnote 1 488 eur.


Právoplatný rozsudok by pripravil Kotlebu o poslanecké kreslo. Na jeho miesto by prišiel náhradník. Otázkou je, ako by to bolo s jeho vodcovskou funkciou v ĽSNS.


Zákon nezakazuje, aby Kotleba stranu viedol spoza mreží. Jeho pozícia by v strane pravdepodobne zoslabla a záujem o jeho miesto by tak mohli mať ambiciózni spolustraníci.


Sociológ Haulík si nemyslí, že by odsúdenie Kotlebu malo dopad na voličov, pokiaľ by strana fungovala naďalej.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie