• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

V Londýne predstavili novú húfnicu BIA, má väčšiu zásobu munície a je ľahšia ako Zuzana 2

V Londýne predstavili novú húfnicu BIA, má väčšiu zásobu munície a je ľahšia ako Zuzana 2

Predstavenie húfnice BIA bolo jedným z najdôležitejších momentov londýnskeho veľtrhu DSEI 2023.

16.9.2023 (SITA.sk) - Štátna akciová spoločnosť Konštrukta – Defence predstavila novinku svojej produkcie. Ide o 155 mm samohybnú kanónovú húfnicu BIA, ktorú spoločnosť predstavila na medzinárodnom veľtrhu Defence and Security Equipment International (DSEI) 2023 v Londýne.

Na veľtrhu sa zúčastnila aj delegácia ministerstva obrany na čele so štátnym tajomníkom Marianom Majerom. Predstavenie húfnice BIA bolo jedným z najdôležitejších momentov veľtrhu DSEI 2023. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Zapracovali poznatky z nasadenia Zuzany 2

Ako spresnilo MO SR, projekt BIA spája výhody 155 mm húfnice Zuzana 2 a 155 mm húfnice Eva do kompaktného delostreleckého systému.

Do nového typu húfnice zapracovali poznatky získané z nasadenia Zuzany 2 na Ukrajine a tiež na medzinárodnom cvičení v rámci predsunutej prítomnosti jednotiek NATO v Lotyšsku.

„Napredovanie nielen z hľadiska kvantity odbytu, ale tiež rozvoja a inovácií je skvelou správou pre slovenský obranný priemysel. Aj na tomto medzinárodnom fóre tak potvrdzujeme, že Slovensko má svetu čo ponúknuť, pričom rezort obrany bude aj naďalej pokračovať v podpore a vytváraní pozitívnych podmienok pre expanziu našich podnikov vrátane podpory v zahraničí,“ potvrdil Majer.

Vyššia ochrana posádky

Generálny riaditeľ spoločnosti Konštrukta – Defence Alexander Gurský priblížil, že v porovnaní so Zuzanou 2 je BIA ľahšia a mobilnejšia s vyššou priechodnosťou pri zachovaní rovnakej palebnej sily a ostatných parametrov.

„Oproti húfnici Eva nesie BIA väčšiu zásobu munície, má vyššiu ochranu posádky a taktiež automatizáciu vedenia bojovej činnosti," doplnil Gurský.

Rezort obrany informoval, že prototyp 155 mm samohybnej kanónovej húfnice BIA bude predstavený aj v rámci nadchádzajúcej medzinárodnej výstavy IDEB 2023 v Bratislave.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 2. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 2 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Na dnešok si veľa neplánujte. Mohli by ste prepadnúť panike. Radšej spravte menej a poriadne. Aj keď nie je váš správny deň, k priateľom sa správajte milo.

Býk 21.4. - 21.5.

Pocit šťastia a pohody pramení z hĺbky vašej duše. Môže to byť spojené s lepším pracovným zaradením alebo zmenou náplne práce, ktorá vás uspokojuje.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri pozornom sledovaní situácie zisťujete, že sa nezaobídete bez toho, aby ste vykonali isté zmeny. Skôr, ako čosi podniknete, nechajte si urobiť rozpočet, aby ste nepreplácali.

Rak 22.6. - 22.7.

Opätovne sa vynorí otázka, prečo robíte to, čo robíte. Pravdepodobne nebudete môcť dať na to jasnú odpoveď. Nakoniec, máte dostatok sily na to, aby si svoje obhájili.Všetky Horoskopy pre Sobotu 2. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie