• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

V Kyjeve je po raketovom útoku bez elektriny 40 percent ľudí, inžinieri pracujú na obnovení energií

V Kyjeve je po raketovom útoku bez elektriny 40 percent ľudí, inžinieri pracujú na obnovení energií

Rusko spustilo ďalšiu vlnu raketových útokov na Ukrajinu a podľa poradcu ukrajinského prezidenta vypálilo viac ako 120 striel.

29.12.2022 (Webnoviny.sk) - Štvrtkový raketový útok Ruska na Ukrajinu spôsobil, že bez elektriny zostalo asi 40 % obyvateľov Kyjeva. Informoval o tom starosta hlavného mesta Vitalij Kličko, uvádza portál The Guardian.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„V súvislosti s nevyhnutnými bezpečnostnými opatreniami počas leteckého poplachu je po raketovom útoku bez elektriny 40 % zákazníkov v hlavnom meste. Inžinieri v súčasnosti pracujú na obnovení dodávok energií. Mesto dodáva teplo a vodu ako zvyčajne,“ napísal prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram.

Rusko vo štvrtok ráno spustilo ďalšiu vlnu raketových útokov na Ukrajinu a podľa poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoľaka vypálilo viac ako 120 striel. Útok bol ďalším na kľúčovú infraštruktúru naprieč Ukrajinou. Moskva podobné útoky spúšťa každý týždeň už od októbra.

Rusko vypálilo na Ukrajinu ďalšie desiatky rakiet, Podoľak očakáva ďalšie „návrhy mierotvorcov“

Ukrajinské úrady vo viacerých častiach krajiny, vrátane hlavného mesta, varujú pred ďalším ruským raketovým útokom.

Útoky na kritickú infraštruktúru

Podľa poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoľaka dnes ráno Rusko na Ukrajinu vypálilo viac ako 120 striel. Informuje o tom portál The Guardian.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zlý ruský svet na Ukrajinu vypálil 120+ striel s cieľom zničiť kritickú infraštruktúru a masovo zabíjať civilistov,“ napísal prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter a reagujúc na nedávne vyjadrenia z Ruska o tom, čo všetko by bolo potrebné na mierové urovnanie konfliktu, sarkasticky dodal, že očakávajú „ďalšie návrhy od mierotvorcov o mierovom urovnaní a bezpečnostných zárukách pre Ruskú federáciu a nevhodnosti provokácií".

Aktivácia protivzdušnej obrany

Sirény upozorňujúce na letecký útok sa vo štvrtok skoro ráno rozozneli naprieč Ukrajinou. Oblastná administratíva v Kyjeve informovala o aktivácii systémov protivzdušnej obrany v snahe odraziť útok.

V meste bolo podľa agentúry AP počuť explózie. Podľa ukrajinských úradov sa vo viacerých oblastiach podarilo niektoré ruské rakety zostreliť.

Štvrtkový útok je ďalším zo série ruských útokov na kľúčovú infraštruktúru naprieč Ukrajinou. Moskva podobné útoky spúšťa každý týždeň už od októbra.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie