• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

V košickej nemocnici prvýkrát odobrali a transportovali bijúce srdce, smerovalo pacientovi do Prahy

V košickej nemocnici prvýkrát odobrali a transportovali bijúce srdce, smerovalo pacientovi do Prahy

Pražskí odborníci k nám prvýkrát prišli po srdce so špeciálnym prístrojovým vybavením, ktoré napodobňuje fyziologický stav, a zároveň udržiava srdce v teplom a bijúcom stave.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach odobrali a transportovali bijúce srdce. Išlo o prvý takýto prípad na východe Slovenska.

Podaril sa Transplantačného centra UNLP Košice v spolupráci s kardiochirurgickým tímom štátneho Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe, ktoré je najväčším klinickým a vedeckovýskumným pracoviskom v Českej republike.

Využili špeciálne zariadenie

Ako uviedla hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová, pri bežnom transporte srdca sa musí srdce dostať k príjemcovi do štyroch hodín.

S využitím modernej technológie je možné tento čas predĺžiť až na dvojnásobok. Srdce navyše neprestane biť a po transplantácii bije naďalej, ale už v hrudi príjemcu.


„S využitím špeciálneho zariadenia sa podarilo bijúce srdce transportovať k príjemcovi do Prahy. Predchádzal tomu náš úspešný odber orgánu v našom transplantačnom centre,“ uviedol riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.

Srdce neprestalo biť

Išlo o dvoch mužov. Darca po stanovení smrti mozgu, ako aj príjemca orgánu, boli v približne rovnakom veku. Od odberu po príjem orgánu prešlo len niekoľko hodín, pričom srdce po celý čas bilo.


„Pražskí odborníci k nám prvýkrát prišli po srdce so špeciálnym prístrojovým vybavením, ktoré napodobňuje fyziologický stav, a zároveň udržiava srdce v teplom a bijúcom stave. Na to, aby sa v prístroji vytvoril simulovaný krvný obeh je potrebné odobrať darcovi približne 1,5 až dva litre krvi,“ vysvetlil primár transplantačného oddelenia Igor Gaľa.

Srdce sa bežne transportuje v ľade, špeciálne a sterilne zabalené. Po transplantácii príjemcovi sa defibriluje, teda opäť oživuje a uvádza do činnosti.

Nový systém v klinickej praxi

Výhodami špeciálnej technológie je minimalizácia poškodenia srdca studenou ischémiou v dôsledku premývania srdca teplou okysličenou krvou, optimalizovanie stavu orgánu vďaka doplňovaniu kyslíka, živín a hormónov, ktoré by inak srdcu chýbali, ako aj nepretržité monitorovanie a hodnotenie orgánov až do doby transplantácie.

„Použitie nového systému v klinickej praxi zvyšuje možnosti použitia orgánov aj pre príjemcov s vážnejšími diagnózami, do vzdialených odberných miest, tiež od darcu po zastavení srdca, ako aj v prípadoch komplikovanej anatómie príjemcu,“ vysvetlila výhody Šustová.


Za ostatných päť rokov vrátane dvoch „pandemických“, sa v Transplantačnom centre UNLP Košice odobralo na transplantáciu spolu 23 sŕdc, z toho v prvom polroku tohto roka ich bolo šesť, čo je najviac na Slovensku.


„Každý takýto odber a následná transplantácia znamená zachránený ľudský život,“ zdôraznila hovorkyňa nemocnice.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie