• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

V Košiciach a okolí je už v karanténe takmer 800 žiakov, pandémia zasiahla tretinu škôl

V Košiciach a okolí je už v karanténe takmer 800 žiakov, pandémia zasiahla tretinu škôl

Mesto Košice eviduje na 11 svojich základných školách 17 tried, ktorých žiaci museli prejsť na on-line vyučovanie.

Podľa aktuálnych informácií a hlásení od rodičov a riaditeľov škôl je celkovo v Košiciach a okolí pre pozitívny test žiaka na nový koronavírus v karanténe už 31 tried s takmer 800 žiakmi. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

Mesto Košice eviduje na 11 svojich základných školách 17 tried, ktorých žiaci museli prejsť na on-line vyučovanie.

Ich počet sa tak podľa vedúcej oddelenia školstva magistrátu mesta Košice Beáty Lopušniakovej z pondelkových deväť zvýšil na takmer dvojnásobok. Pandémia tak po piatich vyučovacích dňoch zasiahla do života takmer tretiny škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice.

Po tri triedy sú v karanténe v ZŠ Jozefa Urbana na Jenisejskej a v ZŠ Fábryho. V ZŠ Krosnianska 2 a ZŠ Maurerova sú po dve triedy, ktoré prešli na dištančnú formu vyučovania. Na ďalších siedmich školách je v karanténe jedna trieda. Košické RÚVZ zároveň eviduje 10 tried v stredných odborných školách a gymnáziách v metropole východu, ktorých žiaci museli ísť do karantény. V okrese Košice – okolie majú pozitívne testovaného žiaka spolu štyri školy.

Deti od piatich rokov sa budú môcť na Slovensku zaočkovať proti koronavírusu, schváliť ho však musí lekár

Od štvrtka 9. septembra sa budú môcť očkovať deti od päť do 11 rokov. Ako po rokovaní vlády uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, očkovanie je dobrovoľné a na žiadosť rodičov, schváliť ho musí lekár.


Deti sa budú očkovať tretinovou dávkou vakcíny od Pfizeru, vakcíny im budú podávať pediatri.


Požiadavku na očkovanie detí podľa ministra vzniesli odborníci, pediatri a iní lekári, ktorí sa venujú očkovaniu a ochrane detí. „Má to prispieť k tomu, aby sme ochránili hlavne citlivé skupiny detí, ktoré by mohli mať ako nezaočkované pri styku s COVIDOm nejaké problémy,“ konštatoval šéf rezortu zdravotníctva.


Ako Lengvarský dodal, existujú isté skupiny diagnóz, kedy je očkovanie pre deti odporúčané a musí byť schválené pediatrom, prípadne iným odborníkom.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie