• Dnes je: Sobota 03. júna 2023 meniny má Karolína

V kauze brutálnej policajnej šikany Rómov v Košiciach rozhodol ESĽP, každý z chlapcov dostane odškodné 20-tisíc eur

V kauze brutálnej policajnej šikany Rómov v Košiciach rozhodol ESĽP, každý z chlapcov dostane odškodné 20-tisíc eur

Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR začala krátko po incidente trestné stíhanie, ktoré vyústilo do vznesenia obvinenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa

Prípad šikanovania rómskych chlapcov na policajnej stanici v Košiciach z roku 2009 prerokovávali slovenské súdy neprimerane dlho.

Vyplýva to zo stanoviska Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), na ktoré poukázala mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva.

Navyše podľa ESĽP namietané ponižujúce zaobchádzanie zo strany polície slovenské súdy nedostatočne preskúmali a dostatočne sa nevysporiadali ani s prokuratúrou žalovaným rasovým motívom.

Šikana zo strany polície

„Konanie pred ústavným súdom, na ktorý sa sťažovatelia opakovane obrátili, vyhodnotil ESĽP ako neefektívne,“ informovala mimovládka. Doplnila, že ESĽP priznal každému z poškodených odškodnenie výške 20 000 eur.

Poradňa pripomína, že k incidentu došlo v marci roku 2009, keď niekoľko policajtov zadržalo šiestich rómskych chlapcov z Luníka IX vo veku 11 až 15 rokov a predviedlo ich na Obvodné oddelenie Košice – Juh. Tam ich podľa ich vyjadrení nútili vyzliecť sa donaha, vzájomne sa fackovať alebo bozkávať.


„Policajti ich mali kopať, slovne urážať, a to aj pre ich rómsky pôvod, pred štekajúcimi psami bez náhubkov, ktorí ich mali aj pohrýzť. Časť uvedeného konania bola nahrávaná na mobilný telefón a zostrihaná nahrávka bola následne zaslaná médiám a zverejnená na internete,“ pripomenula poradňa.

Obžalovaných trikrát oslobodili


Sekcia kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR začala krátko po incidente trestné stíhanie, ktoré vyústilo do vznesenia obvinenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a vydierania spáchaných z osobitným motívom etnickej nenávisti proti desiatim policajtom a neskôr do podania obžaloby prokurátorom na súd.

„Okresný súd Košice II po rozsiahlom dokazovaní opakovane obžalovaných policajtov oslobodil spod obžaloby. Jeho rozsudky boli dvakrát zrušené Krajským súdom v Košiciach ako odvolacím súdom. Ten okrem iného vytýkal okresnému súdu, že nevykonal dokazovanie aj prehratím video nahrávky, na ktorej bola zachytená časť incidentu, pretože tento dôkaz nepovažoval za zákonný,“ uviedla mimovládka.


Nahrávku podľa poradne okresný súd prehral až po druhom zrušení prvostupňového rozsudku, pričom následne rozsudkom z decembra 2019 obžalovaných znovu, teda po tretíkrát oslobodil spod obžaloby. „Toto jeho rozhodnutie sa stalo právoplatným po tom, ako krajský súd v decembri 2020 zamietol odvolanie prokurátora proti rozsudku súdu prvého stupňa,“ uviedla mimovládka.

Konanie sa vlieklo desať rokov

Následne v januári 2019 sťažovatelia podali ústavnú sťažnosť smerujúcu proti oslobodzujúcemu rozsudku okresnému súdu, v ktorej namietali porušenie svojich práv podľa Ústavy SR a Európskeho dohovoru, pričom namietali najmä celkovú dĺžku konania (10 rokov od incidentu) a tiež tvrdili, že čelili ponižujúcemu zaobchádzaniu, ktoré však nebolo zo strany súdov dostatočne vyšetrené. „Dňa 23. mája 2019 Ústavný súd SR ich sťažnosť ako neopodstatnenú odmietol,“ zdôraznila mimovládka.

Poslanec Peter Pollák ml. (OĽaNO) v reakcii zdôraznil, že sa vyriešil ďalší z mnohých prípadov porušenia ľudských práv voči rómskej komunite na Slovensku. „Takýto typ šikany nie je na Slovensku ničím novým. Podobných prípadov je veľa,“ skonštatoval. Zároveň ocenil, že rezort vnútra sa momentálne snaží takýmto činom predísť nákupom telových kamier pre policajtov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie