• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

V Indii potvrdili prvé úmrtie na alergickú reakciu po očkovaní proti COVID-19. Rovnakú vakcínu schválili aj v Maďarsku

V Indii potvrdili prvé úmrtie na alergickú reakciu po očkovaní proti COVID-19. Rovnakú vakcínu schválili aj v Maďarsku

Ide o prvé úmrtie spojené s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 v dôsledku anafylaxie, teda silnej alergickej reakcie, ako informujú indické médiá.

Indické orgány potvrdili v utorok prvý prípad úmrtia v dôsledku anafylaxie po očkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Podľa správy predloženej Národným výborom pre nežiaduce udalosti po imunizácii (AEFI) zomrel 68-ročný muž.

Jeho úmrtie definujú ako „reakciu súvisiacu s vakcínou“. Zosnulý bol očkovaný ešte 8. marca vakcínou s názvom Covishield, ktorá sa vyrába priamo v Indii, no za jej vývojom stojí spoločnosť AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou.

Vakcína Covishield sa používa vo viac ako 40 krajinách sveta, v rámci Európy je jej použitie schválené v susednom Maďarsku a na Ukrajine, očkuje sa ňou aj v Kanade či Brazílii. Schválila ju aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

31 prípadov

Ide o prvé úmrtie spojené s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 v dôsledku anafylaxie, teda silnej alergickej reakcie, ako informujú indické médiá. AEFI doteraz preverovala 31 prípadov hlásených vážnych nežiaducich účinkov súvisiacich s alergickou reakciou.

Z nich bolo 18 klasifikovaných ako prípady, ktoré majú náhodnú príčinnú súvislosť s očkovaním, sedem ako neurčitých, v troch prípadoch sa zistilo, že súvisia s vakcínou ako produktom, jeden s úzkosťou z reakcie a dva prípady boli neklasifikovateľné.


V krajine bolo doteraz podaných celkovo viac ako 250 miliónov dávok očkovacích látok. Okrem Covishieldu sa Indovia očkujú aj ruskou vakcínou Sputnik V a vakcínou Covaxin, ktorú vyvinula indická biotechnologická spoločnosť Bharat Biotech.

Úmrtnosť 1 %

Vládny orgán v správe ďalej uviedol, že výhody očkovania naďalej prevažujú nad rizikom poškodenia a že ako gesto maximálnej opatrnosti sa všetky objavujúce sa hlásenia o nežiaducich účinkoch neustále sledujú a pravidelne kontrolujú.

Indické ministerstvo zdravotníctva v utorok uviedlo, že počet úmrtí hlásených po očkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19 je iba na úrovni 0,0002 percenta. Úmrtnosť ľudí s pozitívnymi testami na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 je však viac ako jedno percento.


Odborníci tiež pripomínajú, že očkovať by sa mali aj ľudia, ktorí koronavírusovú infekciu prekonali. Štúdie preukázali, že deväť percent takýchto ľudí nemá detekovateľné protilátky a sedem percent nemusí mať ani bunky, ktoré protilátky produkujú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie