• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

V Chersonskej oblasti budú veľké boje, obyvateľov preto vyzývajú na evakuáciu. Nečakajte, apeluje Vereščuková

V Chersonskej oblasti budú veľké boje, obyvateľov preto vyzývajú na evakuáciu. Nečakajte, apeluje Vereščuková

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková varovala, že ruskí vojaci by mohli miestnych obyvateľov používať ako živé štíty.

9.7.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková v piatok vyzvala obyvateľov okupovanej časti Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny na evakuáciu.

Ostať v danej oblasti je nebezpečné

„Vyzývam vás na evakuáciu čo najskôr, všetkými prostriedkami. Nečakajte," povedala podpredsedníčka vlády. Varovala, že ruskí vojaci by mohli miestnych obyvateľov používať ako živé štíty a zostávanie v okupovaných okresoch Záporožskej a Chersonskej oblasti je podľa nej nebezpečné.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Ľudia musia hľadať príležitosť na odchod," vyhlásila Vereščuková, podľa ktorej ukrajinské ozbrojené sily vytlačia okupantov a v oblasti budú veľké boje. Informuje o tom portál cnn.com.

Do Záporožia prišlo takmer 40-tisíc ľudí

Šéf vojenskej správy Záporožskej oblasti Oleksandr Staruch uviedol, že minulý mesiac sa do mesta Záporožia evakuovalo takmer 40-tisíc ľudí. Podľa jeho slov zhruba 30-tisíc ľudí prišlo z niektorých častí Záporožskej oblasti, približne 6-tisíc ľudí z Chersonskej oblasti a zhruba 1 700 ľudí z mesta Mariupoľ v Doneckej oblasti.

Rusi sa pripravujú na tvrdú ofenzívu v Doneckej oblasti, podľa Britov sa zamerajú na dobytie mesta Siversk

Ruská armáda na Ukrajine má podľa britskej spravodajskej služby pravdepodobne prestávku, aby doplnila sily predtým, ako podnikne nové ofenzívne operácie v Doneckej oblasti.


V aktualizácii správy o vývoji na Ukrajine britské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že Rusko pravdepodobne koncentruje vojenskú techniku na frontovej línii v smere na mesto Siversk, ktoré leží približne osem kilometrov západne od terajšej frontovej línie. Informuje o tom portál news.sky.com.

Siversk sa nachádza približne 100 kilometrov severne od mesta Doneck a je domovom niekoľkých priemyselných firiem, najmä závodu na produkciu tehál.


„Je tu realistická možnosť, že bezprostredným taktickým cieľom Ruska bude Siversk, keďže jeho sily sa budú snažiť pokročiť smerom k svojmu najpravdepodobnejšiemu operačnému cieľu, a to mestskej oblasti Sloviansk – Kramatorsk,“ dodal britský rezort obrany.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie