• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

V cestovnom ruchu na Slovensku funguje skoro dvetisíc subjektov, pandémia to veľmi nezmenila

V cestovnom ruchu na Slovensku funguje skoro dvetisíc subjektov, pandémia to veľmi nezmenila

Pandémia koronavírusu podľa spoločnosti Dun & Bradstreet najviac zasiahla finančnú, ale nie existenčnú situáciu podnikateľov v tomto odvetví.

7.6.2022 (Webnoviny.sk) - Cestovný ruch pre pandémiu koronovaírusu za uplynulé dva roky zaznamenal pokles tržieb pre uzatvorenie či obmedzenie činnosti, neprejavilo sa to ale veľmi v počte subjektov v tomto odvetví. Ten je s predchádzajúcimi rokmi porovnateľný či o niečo vyšší.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa najnovšej analýzy spoločnosti Dun & Bradstreet v cestovnom ruchu na Slovensku pôsobí spolu 1 924 subjektov, z toho 756 fyzických osôb - podnikateľov a 1 168 právnických osôb. V roku 2017 podnikalo v oblasti cestovných kancelárií a agentúr či iných rezervačných a súvisiacich činnostiach cez 1 800 subjektov.

Počet subjektov

Celkový počet subjektov narástol od roku 2021 o 14, oproti roku 2020 zas poklesol o 18. Z toho vyplýva, že na trhu v počte fyzických a právnických osôb nedošlo k výrazným pohybom,“ uviedla analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Z toho sa podľa nej dá usudzovať, že pandémia najviac zasiahla ich finančnú situáciu, nie existenčnú.

Trend prírastku

Počet právnických osôb, teda akciových spoločností a spoločností s ručením obmedzeným, v cestovnom ruchu od roku 2020 klesol z 1 173 na súčasných 1 168.

Z analýzy zároveň vyplýva, že kým pred dvoma rokmi vzniklo 50 nových subjektov, tento rok pribudlo len deväť.

Trend prírastku nových spoločností sa výrazne spomalil. Spomalenie nastalo aj pri ukončovaní subjektov. Kým v roku 2020 zaniklo 14 firiem, rok na to 60 a tento rok podnikanie ukončili len dve spoločnosti,“ priblížila Štěpánová.

Pribudli noví

Rovnaký trend je aj pri fyzických osobách - podnikateľoch v cestovnom ruchu. Podľa dát Dun & Bradstreet ich je aktuálne na Slovensku 756.

Tento rok zaniklo 9 subjektov, kým vlani až 69, rok predtým 42. Zároveň na trh síce pribudlo 20 nových živnostníkov, roky predtým to bolo viac - v roku 2021 37, rok predtým 38.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie