• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

V Česku potvrdili nový variant koronavírusu omikron, žena sa zrejme nakazila v Namíbii

V Česku potvrdili nový variant koronavírusu omikron, žena sa zrejme nakazila v Namíbii

Pacientka je úplne očkovaná a druhú dávku vakcíny dostala v júni.

České laboratória zachytili prvý prípad nákazy novým variantom koronavírusu omikron. Prvé testy ho potvrdili u obyvateľky ČR, ktorá sa vrátila z Namíbie. Nákazu u ženy narodenej v roku 1961 preukázali dva sekvenčné testy. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Čaká sa na výsledky tretieho testu

Česká hlavná hygienička Pavla Svrčinová v sobotu večer pre TV Nova uviedla, že vzorky teraz testujú v laboratóriu Štátneho zdravotného ústavu a čaká sa na vyhodnotenie tretieho testu.

„Po sekvenčnej analýze s pravdepodobnosťou približne 90 percent môžem potvrdiť, že variant omikron bol skutočne u pacientky potvrdený,“ povedal v sobotu v noci hovorca Krajskej nemocnice Liberec Václav Řičář pre Českú televíziu. Ešte sa čaká aj na výsledky testov Národného referenčného laboratória.

Cestovala v skupine deviatich ľudí

Nakazená žena vraj pochádza z Liberca a do Česka sa vrátila z dovolenky v Namíbii. Medzipristátia mala v Juhoafrickej republike a v Dubaji. Do Česka pricestovala minulý týždeň v nedeľu a zdravotné ťažkosti začala mať od stredy. Žena podľa hlavnej hygieničky Svrčinovej cestovala v skupine deviatich ľudí do Prahy.

Epidemiológovia podľa jej slov vyhľadávajú kontakty v niekoľkých krajoch v Českej republike. Pacientka je úplne očkovaná a druhú dávku vakcíny dostala v júni. „Podľa mojich informácií nie je hospitalizovaná. Priebeh je zatiaľ taký, že mohla podľa mojich informácií zostať v domácom ošetrení,“ doplnila česká hlavná hygienička.

Hlavní svetoví výrobcovia vakcín proti COVID-19 už pracujú na ich prispôsobení variantu omikron

Hlavní svetoví výrobcovia očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 uviedli, že pracujú na rýchlom preskúmaní nového variantu koronavírusu a na prispôsobení svojich vakcín.


Informuje o tom portál cnbc.com. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že nový variant je znepokojujúci.

Nové varianty pozorne monitorujú

Firmy Pfizer a BioNTech oznámili, že omikron skúmajú a svoju vakcínu môžu v prípade nutnosti rýchlo adaptovať.


„Rozumieme znepokojeniu expertov a ihneď sme iniciovali skúmanie variantu B.1.1.529,” konštatovali firmy.

Spoločnosť Johnson & Johnson informovala, že už testuje vakcínu proti variantu omikron.


„Pozorne monitorujeme nové varianty vírusu a už testujeme efektívnosť našej vakcíny voči novému rýchlo sa šíriacemu variantu, ktorý prvýkrát odhalili v južnej Afrike,“ uviedla firma.

AstraZeneca robí výskum v Afrike

Spoločnosť Moderna sa vyjadrila, že bude testovať tri druhy posilňujúcich dávok proti variantu omikron a AstraZeneca tiež nový variant skúma.


„AstraZeneca už robí výskum v lokalitách, kde tento variant identifikovali, a to v Botswane a Eswatini,“ uviedol výrobca vakcín.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie