• Dnes je: Utorok 16. augusta 2022 meniny má Leonard

V Česku potvrdili nový variant koronavírusu omikron, žena sa zrejme nakazila v Namíbii

V Česku potvrdili nový variant koronavírusu omikron, žena sa zrejme nakazila v Namíbii

Pacientka je úplne očkovaná a druhú dávku vakcíny dostala v júni.

České laboratória zachytili prvý prípad nákazy novým variantom koronavírusu omikron. Prvé testy ho potvrdili u obyvateľky ČR, ktorá sa vrátila z Namíbie. Nákazu u ženy narodenej v roku 1961 preukázali dva sekvenčné testy. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Čaká sa na výsledky tretieho testu

Česká hlavná hygienička Pavla Svrčinová v sobotu večer pre TV Nova uviedla, že vzorky teraz testujú v laboratóriu Štátneho zdravotného ústavu a čaká sa na vyhodnotenie tretieho testu.

„Po sekvenčnej analýze s pravdepodobnosťou približne 90 percent môžem potvrdiť, že variant omikron bol skutočne u pacientky potvrdený,“ povedal v sobotu v noci hovorca Krajskej nemocnice Liberec Václav Řičář pre Českú televíziu. Ešte sa čaká aj na výsledky testov Národného referenčného laboratória.

Cestovala v skupine deviatich ľudí

Nakazená žena vraj pochádza z Liberca a do Česka sa vrátila z dovolenky v Namíbii. Medzipristátia mala v Juhoafrickej republike a v Dubaji. Do Česka pricestovala minulý týždeň v nedeľu a zdravotné ťažkosti začala mať od stredy. Žena podľa hlavnej hygieničky Svrčinovej cestovala v skupine deviatich ľudí do Prahy.

Epidemiológovia podľa jej slov vyhľadávajú kontakty v niekoľkých krajoch v Českej republike. Pacientka je úplne očkovaná a druhú dávku vakcíny dostala v júni. „Podľa mojich informácií nie je hospitalizovaná. Priebeh je zatiaľ taký, že mohla podľa mojich informácií zostať v domácom ošetrení,“ doplnila česká hlavná hygienička.

Hlavní svetoví výrobcovia vakcín proti COVID-19 už pracujú na ich prispôsobení variantu omikron

Hlavní svetoví výrobcovia očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 uviedli, že pracujú na rýchlom preskúmaní nového variantu koronavírusu a na prispôsobení svojich vakcín.


Informuje o tom portál cnbc.com. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že nový variant je znepokojujúci.

Nové varianty pozorne monitorujú

Firmy Pfizer a BioNTech oznámili, že omikron skúmajú a svoju vakcínu môžu v prípade nutnosti rýchlo adaptovať.


„Rozumieme znepokojeniu expertov a ihneď sme iniciovali skúmanie variantu B.1.1.529,” konštatovali firmy.

Spoločnosť Johnson & Johnson informovala, že už testuje vakcínu proti variantu omikron.


„Pozorne monitorujeme nové varianty vírusu a už testujeme efektívnosť našej vakcíny voči novému rýchlo sa šíriacemu variantu, ktorý prvýkrát odhalili v južnej Afrike,“ uviedla firma.

AstraZeneca robí výskum v Afrike

Spoločnosť Moderna sa vyjadrila, že bude testovať tri druhy posilňujúcich dávok proti variantu omikron a AstraZeneca tiež nový variant skúma.


„AstraZeneca už robí výskum v lokalitách, kde tento variant identifikovali, a to v Botswane a Eswatini,“ uviedol výrobca vakcín.


Najčítanejšia najnovšia správa

Pohreb kardinála Jozefa Tomka v Košiciach: Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku

pohreb kardinala jozefa tomka v kosiciach svata omsa bude v latinskom a slovenskom jazyku

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - V utorok od 11:00 sa v Dóme sv. Alžbety v Košiciach koná pohreb kardinála Jozefa Tomka.

Vzdať úctu mu pred samotným obradom mohli dať ľudia ešte do 9:00, dovtedy tam boli vystavené jeho ostatky. Len za nedeľu a pondelok do chrámu z tohto dôvodu prišlo podľa hovorcu Košickej arcidiecézy Jaroslava Fabiana približne deväťtisíc ľudí.

Pre tých, ktorí sa v utorok do dómu na pohreb nedostanú, je vonku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka. Prostredníctvom nej budú môcť sledovať priamy prenos z obradu.

Obrady povedie arcibiskup kardinál Duka

Na poslednej rozlúčke sa zúčastní aj bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz.  Pohrebné obrady povedie emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Košická arcidiecéza očakáva, že na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom sa zúčastnia tisíce veriacich i zasvätených, aj stovky kňazov. Očakávajú aj účasť slovenských, maďarských, českých i moravských biskupov, no aj biskupov z Poľska a Ukrajiny. Očakávaná je prítomnosť najvyšších ústavných činiteľov, teda prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Eduarda Hegera a predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Prítomných v úvode privíta košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. Pohrebné obrady sa budú konať podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Svätá omša bude v latinskom a slovenskom jazyku. Na organe bude hrať František Beer, hudobný sprievod zabezpečí Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením dirigenta Viliama Gurbaľa. V závere omše sa prítomným poďakuje košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Mesto vyčlenilo 25-tisíc eur

Mesto Košice ešte počas minulého týždňa informovalo, že je na pohreb kardinála pripravené. Primátor Jaroslav Polaček a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25-tisíc eur. Zóna Dómu sv. Alžbety sa zmenila na pietne miesto.

Od piatka zdobia košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba, ktorú zabezpečuje Správa mestskej zelene. Samospráva avizovala aj zvýšenú čistotu v uliciach.

Mesto už vopred vyzvalo majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Na dodržiavanie verejného poriadku dohliadajú príslušníci bezpečnostných zložiek.

Desiatky autobusov s pútnikmi

Pre autobusy a autá sú pripravené záchytné parkoviská. Samospráva uviedla, že podľa odhadov má do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska.

„Autobusy majú podľa pokynu organizátorov vyložiť ľudí na autobusovej stanici, odkiaľ sa ďalej cez Mlynskú ulicu presunú k dómu. Využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne na ulici Pri prachárni 13. Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne,“ avizovalo mesto.


Počas smútočného obradu bude zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety.


Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok 8. augusta vo svojom byte v Ríme vo veku 98 rokov.


Narodil sa 11. marca 1924 v obci Udavské pri Humennom, bol slovenský rímskokatolícky biskup, kardinál, náboženský spisovateľ a emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Po smrti kardinála Alberta Vankoyea 29. júla 2021 sa stal najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov.

V roku 1945 odišiel študovať do Ríma, kde bol o štyri roky neskôr aj vysvätený za kňaza. Z tohto dôvodu sa pre nástup komunistického režimu nemohol vrátiť na Slovensko. V roku 1985 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za kardinála.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie